Apple dhe Prepear Arrijnë Marrëveshjen për markën e logos në formë Dardhe

Logo Prepear

Disa kohë më parë jua thamë atë Apple kishte paditur një kompani të quajtur Prepear sepse logoja e tyre ishte shumë e ngjashme me kompaninë. A keni dëgjuar ndonjëherë shprehjen: duket si një dardhë për një mollë? Epo ky është fakti. Prepear ka si logo një dardhë dhe Apple një mollë. Problemi nuk qëndron në formën e logos por në mënyrën se si bëhet. Fakti është që të dy kompanitë kanë arritur një marrëveshje për çështjen gjyqësore.

Apple mendoi dhe nuk duhet të gabojë duke gjykuar nga lajmet e marrëveshjes, se logoja e kompanisë Prepear ishte shumë e ngjashme me mollën, edhe nëse është një dardhë, sepse minimalizmi me të cilin është bërë, linjat e përdorura dhe të tjerët mund të mendojë se është një kopje. Pas proceseve gjyqësore dhe sqarimeve para gjykatave, duket se të dy kompanitë kanë arritur një marrëveshje. Ata zgjodhën të përpiqen ta zgjidhin atë jashtë gjykatës dhe duket se gjëja ka funksionuar. Kjo marrëveshje është e dobishme për të dy palët dhe Nuk kërkon sakrificë për asnjërën prej dy kompanive shumë të mëdha.

Apple do të lejojë që kompania e dardhës të vazhdojë të përdorë logon e saj për sa kohë që bën një ndryshim në të. Një ndryshim shumë delikat. Dokumentet e reja të depozituara në Njësinë e Patentave dhe Markave Tregtare tregojnë se Apple tashmë ka dhënë pëlqimin për marrëveshjen, e cila më vonë u konfirmua nga bashkëthemeluesi i Prepear Russ Monson. Ai deklaroi se kërkesa e vetme që logo të aprovohej ishte ndryshoni fletën e tërhequr. 

Një ndryshim më se i mjaftueshëm për Apple Dhe nuk do të jetë dëm i madh për kompaninë që është e përkushtuar për të ofruar receta të shëndetshme dhe një listë dixhitale të blerjeve përmes një aplikacioni celular. Ne supozojmë se marrëveshja do të jetë efektive së shpejti dhe Apple kundër çështjes Prepear do të mbetet në raft, shpresojmë përgjithmonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.