Apple të fillojë t’i paguajë Irlandës milionat që i detyrohen për evazion fiskal

Irlandë Top Apple

Ne jemi në fillim të muajit të fundit të vitit 2017 dhe, si mund të ishte ndryshe, kemi filluar pak për të zbuluar se çfarë do të mbajë tremujori tjetër për kompaninë me bazë në Cupertino. Një nga frontet e hapura për këtë vit 2018, janë Në Evropë u hapën procese gjyqësore për evazion fiskal për disa vitet e fundit në Irlandë.

Në këtë mënyrë ne e dimë se, pas asaj që u vendos nga Komisioni Evropian vitin e kaluar në lidhje me trajtimin e taksave të Irlandës me Apple, kompania do të fillojë të bëjë pagesën e 14.500 milion dollarëve borxh taksash gjatë viteve të ushtrimit në kontinentin evropian.

Irlandë

Në këtë mënyrë, pritet që Apple të fillojë të paguajë këtë sasi të madhe të taksave të prapambetura gjatë tremujorit të parë të vitit 2018. Më në fund, vendi irlandez do të fillojë të marrë pagesën e të gjitha parave të shmangura nga gjigandi i teknologjisë.

Rasti është të paktën kurioz: Apple dhe Irlanda (një pjesë përfituan dhe një pjesë pretendohet se është dëmtuar) Ata kanë luftuar krah për krah kundër vendimit (duke ditur të ardhurat e ardhshme që kompania e Amerikës së Veriut do të vazhdonte të linte në vend falë përfitimit të kushteve aktuale).

Pagesa do të bëhet gradualisht dhe, sepse Apple pohon se llogaritja e shumave është e tepërt, do të akumulohet në një fond ruajtjeje për sa kohë që ky proces mbetet i hapur dhe po kryhet në republikën Irlandeze, ku taksat e shmangura nga kompania e mollëve për vite janë studiuar plotësisht.

Donchoe Paschal, Ministri i Financave i Republikës së Irlandës, siguroi se procesi do të fillojë gjatë tremujorit të parë të këtij viti të ardhshëm 2018 dhe se, pasi të ketë mbërritur janari, ne do të kemi më shumë informacion mbi hapat që do të kryhen për të siguruar marrëveshjen ekzistuese midis të dy palëve të përfshira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.