Apple do të ketë maskat e veta për fytyrën. Por nuk do t'i tregtojë, të paktën mendoj kështu.

Kompania që ka prodhuar maskën e Apple

Që nga marsi i këtij viti, ka pasur një aksesor themelor në jetën tonë. Maska tashmë është pjesë e gardërobës sonë të përditshme. Shumë kompani kanë rishpikur veten në mes të pandemisë për të marrë përpara dhe kanë arritur të lëvizin modelin e tyre të biznesit drejt masave të higjienës së fytyrës. Apple, megjithatë, nuk ka qenë një nga ato kompani. Të paktën tani për tani.

Apple tashmë ka dizajnuar maskat e veta.

Një nga kërkesat pothuajse thelbësore për të qenë në gjendje të ndaloni infeksionet e koronavirusit është të praktikoni higjienën e fytyrës, domethënë të përdorni një maskë në kombinim me larje të shpeshta dhe të hollësishme të duarve si dhe distancim shoqëror. Ka rekomandime të tjera, si të shmangni turmat, hapësirat e mbyllura ... pikërisht në këto është maska ​​më e nevojshme. Apple, si shumë kompani të tjera lpasi ato kërkojnë të jenë brenda në dyqan.

Një nga pyetjet që i kam bërë vetes disa herë që nga marsi është pse Apple nuk i ka bërë maskat e veta dhe nuk i ka nxjerrë në shitje. Duke ditur kujdesin me të cilin ajo harton dhe prodhon pajisjet e saj, maska ​​e Apple mund të jetë një nga më të sigurtat në treg, si dhe e rehatshme dhe natyrisht, teknologjike.

Koha ka kaluar dhe nuk ka pasur asnjë lajm për "Maskat e Mollës", deri para dy ditësh. Apple do të shpërndajë maska ​​higjenike të përdorshme midis punëtorëve të saj, për të shmangur infeksionet e koronavirusit. Ai do t'i shpërndajë ato tek punonjësit e Apple Store dhe dyqaneve të tjera me pakicë. Maska që Ato do të prodhohen nga e njëjta kompani që ka prodhuar të ashtuquajturën ClearMask.

A mundet Apple të fillojë të shesë maskat e veta? Sipas mendimit tim nuk e shoh të realizueshme

maskë që Apple do t’ua shpërndajë punonjësve të saj

Shtë një pyetje e rrezikshme, sepse duket se do të duhet t'i mbajmë ato për një kohë më të gjatë. Njerëzit kërkojnë maska ​​të afta për të shmangur ngjitjen në të dy drejtimet. Ne gjithashtu kërkojmë rehati dhe nëse është e mundur ato mund të ripërdoren, dhe nuk ka pse të shpenzojë një rrogë për to.

Apple mund të prodhojë në mënyrë të përkryer maskat e veta që nga ato që shohim janë krijuar tashmë. Sidoqoftë, edhe nëse ka kohë për të vazhduar përdorimin e tyre, Më duket e çuditshme që Apple i bashkohet "partisë" kaq vonë. Për më tepër, maskat e krijuara tani nuk janë të reja dhe nuk përfshijnë ndonjë risi teknologjike, si disa shembuj që tashmë qarkullojnë në rrjete.

Apple Unë nuk mendoj se kërkon të fillojë në këtë treg, nëse e ka bërë këtë është për të mirën e punëtorëve të saj. Kështu që ata të mos shpenzojnë para nga xhepat e tyre dhe gjithashtu të mbajnë maska ​​ekskluzive që nuk janë parë më parë duke dhënë një ndjenjë shumë tipike të ekskluzivitetit të kompanisë. Por kjo është shumë e ndryshme nga shitja e maskave të ripërdorshme higjienike.

Ne e dimë që Apple ka bashkëpunuar në krijimin e ClearMask. Një maskë transparente që lejon përdorimin e njerëzve të shurdhër. Në atë mënyrë, leximi i buzëve bëhet më i lehtë në biseda. Ky është më shumë stil Apple. Krijimi i programeve të ndihmës për njerëzit më të pafavorizuar. Ne e kemi parë atë në disa raste gjatë pandemisë. Ndihmoni të tjerët ashtu siç bëri edhe me ekranet e fytyrës të cilat fillimisht u dhuruan spitaleve.

Maska e Apple do të duhej të ishte teknologjikisht më e mira

Nëse Apple ka bërë një maskë për fytyrën, tDo të duhej të ishte teknologjikisht efikas, i thjeshtë dhe shumë spektakolar. Të paktën kjo pritet nga kompania në gjithçka që bën. Nuk ka kohë materiale për të krijuar një maskë me këto karakteristika. Kompanitë e tjera e kanë bërë atë, Xiaomi, Smsung, kanë modelet e tyre, por në realitet ato janë maska ​​me filtra karboni që sipas shumë përdoruesve nuk shtojnë asgjë shtesë në ato ekzistuese.

Nëse do të duhej të bënin një maskë, do të duhej të shisnin një produkt me ndonjë sistem revolucionar. Unë këmbëngul se nuk ka kohë. Kjo nuk do të thotë që nuk vazhdoj të hulumtoj dhe një ditë mund të jem në gjendje të krijoj maskën perfekte. Dhe atë ditë, do të jetë kur Apple do të sjellë teknologjinë e saj për ata më në nevojë. Të paktën shpresoj kështu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.