Apple do të vazhdojë të paguajë punëtorë të jashtëm në Apple Park pavarësisht se nuk punon

Apple Park

Shumë janë ndërmarrjet që për shkak të ndërprerjes së plotë të veprimtarisë së tyre, janë duke u detyruar të pushojnë shumicën e punonjësve të tyre përkohësisht, e cila në Spanjë është quajtur ERTE. Në vendet e tjera, drejtpërdrejt nuk ka gjysmë masa dhe shumë janë punëtorët që janë në radhë të papunësisë.

Shumica e punonjësve të Apple vazhdojnë të bëjnë punën e tyre nga shtëpia, kështu që ata nuk kanë ndaluar së punuari në çdo kohë, por ata kanë ndaluar së shkuari në ambientet e Apple Park. Kjo ka bërë që shumica e personelit të jashtëm që punon për Apple, të tilla si shoferët e autobusëve ose rojet, kanë filluar të shpenzohen.

Kur Apple njoftoi në mes të marsit se mbylli secilin dyqan Apple që Apple ka në të gjithë botën, përveç Kinës, ajo e deklaroi atë të gjithë punonjësit do të vazhdonin të merrnin pagën e tyre të plotë. Sipas Wall Street Journal, kjo masë do të zbatohet gjithashtu për të gjithë punonjësit e jashtëm që punojnë në Apple Park, edhe pse nuk po shkojnë në punën e tyre.

Më parë, kontraktorët që punonin për Apple kishin nënshkruar 75% të punonjësve të tyre ata do të humbnin pagat dhe përfitimet mjekësore të detyrohen t'i pushojnë nga puna, përveç nëse Apple premtoi të vazhdojë të paguajë orët që ata planifikuan të punojnë në punët e tyre, nëse koronavirusi nuk e kishte bërë atë që duhej.

Apple duke kritikuar Kristin Huger ka konfirmuar se kompania po punon me furnizuesit e saj për të sigurohuni që të gjithë punëtorët të marrin pagën e tyre korrespodent:

Ne jemi duke punuar me të gjithë shitësit tanë për të siguruar që punëtorët për orë, të tilla si stafi i pastrimit, shoferët e autobusëve dhe kujdestarët, të paguhen gjatë kësaj kohe të vështirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.