Apple ekskluziv që unë në ankand nuk arriti në një milion dollarë

festimi i mollës-i

Korrikun e kaluar ju informuam për ankandin Apple I me një veçori të veçantë, pasi që PCB-ja e pllakës amë ishte jeshile e lehtë, duke qenë një model krejtësisht i ndryshëm nga ai i Steve Wozniak dhe Steve Jobs i prodhuar në atë kohë duke përdorur pjesë të ndryshme. Kjo Apple I është krejtësisht e ndryshme nga ato që u shitën në seri dhe mendohet se mund të jetë një model i mëparshëm në modalitetin e makinës demo ose diçka e ngjashme. Deri më tani kemi parë ankandet e Apple I me çmime spektakolare, madje duke tejkaluar 500.000 dollarë, kështu që ky model mund të kalojë edhe një milion dollarë, duke qenë një model unik në tregun e koleksionistëve.

Më në fund ankandi, për qëllime bamirësie, është kryer dhe fatkeqësisht kjo Apple I nuk ka arritur të kapërcejë pengesën milion dollarë dhe ka mbetur në 815.000. Pavarësisht se është një ankand bamirësie, Charitybuzz, përgjegjës për të gjithë procesin, merr vetëm 10% të çmimit të paguar në ankand që do të shkojë për Shoqatën e Limfomës dhe Leukemisë. Momente para se të përfundonte ankandi, u paraqit një ofertë prej 1.2 milion dollarë, por momente para se të përfundonte ankandi u anulua dhe oferta fituese ishte 815.000 $.

Vetë Steve Wozniak dëshironte të bashkëpunonte me këtë ankand bamirësie dhe ofroi të xhironte një video promovuese me modelin Apple I në ankand. Ankandi filloi më 25 korrik dhe përfundoi dje. Fituesi me fat do ta shtojë atë në koleksionin e objekteve që ai ka për kompaninë, sepse nëse ai ka paguar më shumë se 800.000 dollarë, ai me siguri do të ketë tashmë më shumë se një ose dy modele ekskluzive nga epoka në të cilën Steve Wozniak dhe Steve Jobs filluan të ndërmarrin hapat e parë që do të ndryshonin botën me kalimin e kohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.