Apple nuk mund të apelojë më në luftën e patentave kundër VirnetX

Apple humbet betejën ligjore kundër VirnetX

Në 2016 Apple u dënua nga një gjykatës federal për të paguar VirnetX një shumë prej 302 milion dollarë, për shkelje të një numri të patentave. Më vonë, kjo shumë u rrit nga një gjykatës tjetër për shkak të interesit dhe shpenzimeve gjyqësore në pothuajse 440 miluzione dollarësh.

Por Apple nuk u dorëzua dhe donte të vazhdonte luftën në gjykatë në mënyrë që ky sanksion dhe humbja gjyqësore të mos mbetej i tillë. Por duket se qëllimet e Apple nuk do të përmbushen, në këtë refuzimi i Gjykatës Supreme për të marrë më shumë të dhëna nga kompania e udhëhequr nga Cook.

Ankesat në çështjen VirnetX kundër Apple, duken një rrugë pa krye

Pasi Apple u dënua të paguante kompensim për VirnetX, Apple ka ndjekur rrugën gjyqësore me qëllimin që drejtësia më në fund të pajtohet me kompaninë me mollën e kafshuar. Por shfaqja nuk ka shkuar mirë për kompaninë.

Kjo mosmarrëveshje është në diskutim për më shumë se 10 vjet. Në 2010 VirnetX raportoi Apple për shkelje të katër patentave. Konkretisht patentat që nënkuptojnë se shërbimet e Apple, FaceTime dhe VPN kishin përdorur teknologjinë nga kompania Nevada.

Pas shumë orësh para Gjykatave, këto vendosën në favor të paditësit.  Ata vendosën një sanksion ekonomik ndaj Apple, i cili duke qenë serioz, nuk do të thotë ndonjë dëm për të. Sidoqoftë, kompania kaliforniane vendosi të apelojë, jo më për çështjen e parave.

Të hënën e kaluar dhe pas shumë apelimesh, Gjykatësi Federal nuk dëshironte të merrte propozimin e ri të Apple për të shmangur pagimin e 440 milion gjobës së vendosur. Duket se durimi i Drejtësisë ka marrë fund dhe gjithçka tregon se Apple do të duhet të paguajë dënimin.

Apple ka ende shumë fusha të hapura gjyqësore. Whatshtë ajo që duhet të jetë një kompani me rëndësi të Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.