Apple publikon përkatësisht Safari 7.1 dhe 6.2 beta për zhvilluesit dhe përdoruesit e programit beta

Safari-7.1-farë1-zhvillues-1

Apple sapo nisi një version i ri i shfletuesit tuaj Safari drejtuar te përdoruesit e regjistruar në programin beta dhe sigurisht për zhvilluesit e Mac. Versioni i ri i OS X Mavericks është 7.1 ndërsa përdoruesit e Mountain Lion do të shohin se si shfaqet azhurnimi në versionin 6.2. Kjo beta e re përfshin disa përmirësime në motorin WebKit që e bën shfletuesin të funksionojë.

Sipas shënimeve të lëshimit, ndryshimet përfshijnë mbështetje për cilësimet në WebGL, IndexedDB dhe JavaScript plus karakteristikat e tjera. Me sa duket ka edhe një ndryshim në mënyrën se si aplikacioni merret me shtesat, aq sa në këto versione beta të gjitha shtesat e instaluara si parazgjedhje janë çaktivizuar dhe në shënimet e sipërpërmendura zhvilluesve u kërkohet të kontrollojnë nëse ka ndonjë problem pajtueshmërie si ju i instaloni dhe testoni ato.

Safari-7.1-farë1-zhvillues-0

Me siguri që ky version 7.1 është ndoshta azhurnimi i fundit i madh Safari për Mavericks para lëshimit të OS X të Yosemite. Mos harroni se OS X 1 (Yosemite) do të përfshijë Safari 10 të ri ndër të tjera. Pa zhurmë të mëtejme ju lë me shënimet e këtyre versioneve beta:
Fushat e fokusit:

 • Kontrolloni përputhshmërinë e uebit në përgjithësi.
 • Paraqitja e nën-pikselëve është tani e paracaktuar për të gjithë përmbajtjen në internet.
 • Faqet e internetit ose pamjet në internet me aplikacione me kufizime shumë të rrepta të dizajnit mund të reagojnë ndryshe.
 • Kontrolloni mbështetjen e shtrirjes për objektet CSS
 • Karakteristika të reja të WebKit
 • WebGL Mbështetje për Safari në WebGL që lejon zhvilluesit të krijojnë përvoja 3D që funksionojnë natyrshëm pa shtesa.
 • IndeksuarDB. API mundëson zhvilluesit e uebit për IndexedDB të ruajnë të dhëna të strukturuara nga aplikacione në internet që ekzekutohen në internet ose kërkojnë sasi të mëdha të të dhënave për të ruajtur në anën e përdoruesit.
 • JavaScript. Safari lejon autorët e JavaScript të punojnë më natyrshëm me modelet e programimit asinkron.
 • Format dhe përbërja CSS. Me përdorimin e CSS, faqet e internetit tani mund të shtojnë me lehtësi tekst përreth imazheve dhe gjeometrisë për të kryer operacione të përbërjes së imazheve në elementet DOM.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sebastian oviedo dijo

  Unë e kam provuar dhe ndryshimi është shumë i dukshëm, shpejtësia e tij është e pabesueshme !!! azhurnim shumë i mirë

 2.   Luis Hernando Luligo dijo

  Newsshtë një lajm shumë i mirë sepse mendoj se është një nga më të preferuarit e mi

 3.   Luis Hernando Luligo dijo

  Ende nuk kam azhurnime, më ndihmoni sepse sistemi po më bën të shëmtuar ndaj atij që kam

 4.   Toolioos dijo

  Epo unë e instalova atë dhe e vërteta më vonë nuk funksionoi Safari u rrëzua dhe unë isha plotësisht i zhgënjyer