Apple mbron veten kundër padisë së plagjiaturës së Shërbëtorit.

Rimorkio të reja për serinë Servant

Që Apple akuzohet për plagjiaturë, është mjaft e zakonshme në harduer, softuer dhe patenta. Që e kanë denoncuar për të njëjtën gjë, por me një produkt që lidhet me Apple TV +, është diçka, të paktën tronditëse. Seritë Servant që përdoruesit e platformës po i pëlqejnë aq shumë, tashmë është raportuar për plagjiaturë.

Në janar, Apple TV + dhe për këtë arsye Apple, u denoncua për plagjiaturë në lidhje me serinë Servant. Në ankesë përmendet se kjo seri mund të jetë një kopje e një filmi të mëparshëm. Alwaysshtë gjithmonë e qartë nga këndvështrimi i ankuesit.

Krijuesit e Shërbëtorëve mund të kishin kopjuar idenë dhe komplotin e E vërteta rreth Emanuelit.

Poster i filmit në të cilin bazohet padia për plagjiaturë e Shërbëtorit kundër Apple

E vërteta rreth Emanuelit. Subjekt i procesit gjyqësor plagjiaturë kundër Apple për serinë Servant

Gregorini francez denoncoi Apple sepse sipas saj, seriali Servant është bazuar dhe kopjuar nga një film i tij i quajtur 2013 La E vërtetë Rreth EmanuelApple është përgjigjur menjëherë dhe u ka kërkuar gjykatave të hedhin poshtë padinë e vendosur, duke përmendur një numër arsyesh që mund të lexoni nga kjo lidhje.

Si në filmin e vitit 2013 ashtu edhe në serialin që po transmetohet nga Apple TV +, paraqitet një baba i traumatizuar që punëson një kujdestare fëmijësh për t'u kujdesur për një fëmijë që rezulton të jetë një kukull shumë realiste. Apple po mbrohet me gozhdë kundër kësaj ankese, siç mund ta lexojmë në përmbledhjen mbrojtëse:

Padia e paditësit Francesca Gregorini është një shembull tjetër i asaj bindjeje obsesive, kaq i zakonshëm midis autorëve dhe kompozitorëve. Në të cilën të gjitha ngjashmëritë midis veprave të tij dhe çdo të tjera që shfaqen më vonë duhet t'i atribuohen në mënyrë të pashmangshme plagjiaturës.

Dhe vazhdon:

Ka shumë ndryshime të tjera midis dy punimeve. Filmi Ai bazohet në perspektivën e Emanuel, në fakt, filmi fillon me zërimin e tij. Tek Shërbëtori, perspektiva është e kundërta, pasi seriali hulumton se kush (ose çfarë) është Leanne dhe nga ka ardhur.

Ndërsa filmi dhe seriali zhvillohen në një kronologji pak a shumë lineare, nuk është diçka që mund të mbrohet sipas ligjit. Temat kryesore të Emanuelit dhe Shërbëtorit, përtej dhimbjes dhe iluzionit, janë në mënyrë drastike të ndryshme. Emanuel dhe Leanne nuk janë pothuajse asgjë si ... Përtej disa tipareve të përbashkëta gjenerike dhe të pambrojtura që vështirë se mund të jenë më të ndryshme.

Fjala e fundit i mbetet gjykatësit. Ne do të presim të shohim se si zhvillohen ngjarjet dhe do t'ju tregojmë rreth tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.