Apple mbyll të gjitha Dyqanet e Apple jashtë Kinës deri më 27 Mars

Dyqani i Apple mbylli kovidin

Gjatë muajit shkurt, të gjitha dyqanet që Apple ka përhapur në të gjithë Kinën, 42 për të qenë të saktë, kanë mbetur të mbyllura. Në fillim të Marsit, Apple filloi rihapjen e disa dyqaneve të saj sot të gjithë ata në vendin aziatik janë tashmë të hapur.

Ndërsa koronavirusi u përhap në vendet e tjera, shqetësimi për koronavirusin ka qenë arsye e mjaftueshme për të anuloni të gjitha llojet e ngjarjeve, përfshirë WWDC e cila do të mbahej në fillim të qershorit. Më parë, të dy Google dhe Microsoft kishin njoftuar se ata gjithashtu po anulonin konferencat e tyre përkatëse për zhvilluesit.

Lajmet e fundit në lidhje me Apple dhe koronavirusin, nuk i gjejmë në pezullimin e WWDC, por në mbyllja e secilit dhe të dyqaneve që Apple ka në të gjithë botën, më shumë se 500, me përjashtim të Kinës, deri më 27 Mars të ardhshëm.

Dyqani i Apple mbylli kovidin

Në letrën që Tim Cook ka publikuar në portalin për shtyp të Apple, ai pohon se shqetësimi për koronavirusin e ka detyruar kompaninë të marrë këtë vendim, një vendim që padyshim do të ndikojë shumë në rezultatet financiare të kompanisë, por kjo tregon se shqetësimi i disa ndërmarrjeve është i vërtetë dhe se vendimet e tyre nuk bazohen vetëm në para.

Në të njëjtën deklaratë, Apple na fton të vizitojmë faqen në internet ose të shkarkojmë aplikacionin Apple Store, ku mund të vazhdoni blerjet rregullisht. Ai gjithashtu pretendon se punëtorët e ndërmarrjes do të marrin pagën e tyre të plotë mujore pavarësisht mbylljes së dyqaneve.

Tim Cook mbyll letrën duke falenderuar ata që luftojnë drejtpërdrejt me koronavirusin të tilla si mjekë, infermierë, studiues, ekspertë të shëndetit publik dhe zyrtarë publikë. Data e hapjes, e planifikuar për në 27 Mars, mund të vonohet nëse koronavirusi vazhdon të bëjë gjërat e veta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.