Apple tregon nivelin e mbylljes nga COVID-19 në të gjithë botën

Lëvizshmëri

E gjithë ndihma është e vogël, megjithëse mund të duket e parëndësishme, për të qenë në gjendje të ndihmojë në luftimin e pandemisë së lumtur të koronavirus që po prek të gjithë planetin. Një nga armët për të luftuar përhapjen e virusit është padyshim mbyllja e popullsisë në shtëpitë e tyre.

Apple ka publikuar të dhënat e lëvizshmërisë në të gjithë botën që mbledh aplikacionin e saj të Hartave për të ndihmuar qeveritë e vendeve për të kontrolluar se si po lëviz lëvizja e qytetarëve të tyre. Mund të konsultohet nga vendet dhe qytetet e mëdha në botë.

Këtë të martë Apple ka publikuar një mjet të trendeve të lëvizjes së popullsisë të bazuar në të dhëna mbledhur nga Apple Maps. Qëllimi i tij është të sigurojë informacion për autoritetet shëndetësore për të parë evolucionin e izolimit në një zonë të caktuar.

Njoftuar kështu Tim Cook botimi i thënë në llogarinë tuaj Twitter:

Ndërsa mbrojmë privatësinë tuaj, ne ndajmë të dhëna të grumbulluara të lëvizshmërisë nga Apple Maps për të ndihmuar autoritetet e shëndetit publik të mësojnë se si njerëzit udhëtojnë në komunitetet e tyre dhe për të siguruar informacion të vlefshëm për të ndaluar përhapjen e COVID-19.

Ju mund të shihni nivelin e ngujimit të qytetit tuaj

Të gjitha këto të dhëna të lëvizshmërisë mund të konsultohen këtu. Ato ofrojnë grafikë për qytetet kryesore të botës dhe 63 vende ose rajone. Ne mund të shohim, për shembull, që trafiku ka rënë në Madrid me 83% dhe në Barcelonë me 89%.

Mbroni privatësinë

Të gjitha këto të dhëna gjenerohen duke numëruar numrin e kërkesave të bëra në Apple Maps për udhëzime. Kompania siguron që përdoruesit individualë nuk po gjurmohen. Ajo thotë se të dhënat e lëvizshmërisë nuk janë të lidhura me ID-të e Apple, dhe nuk mbahet një histori individuale se ku ka qenë. Në asnjë moment Apple nuk i ruan faqet ku ka qenë secili përdorues i veçantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.