Apple është e detyruar të mbyllë 4 Dyqane Apple në Australi për shkak të një ringjalljeje të koronavirusit

dyqan_molla

Kur u duk se ne tashmë ishim kthyer në një normaliteti relativose normal i ri siç e quajnë disa, pas pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi, vala e dytë ose shpërthimet e pritshme nuk ka vonuar aq shumë që të shfaqet Siç pohuan disa ekspertë, dhe çdo ditë gjejmë lajme për infeksione të reja.

Javën e kaluar, Apple u detyrua të mbyllë të gjitha Dyqanet e Apple që ka në Florida, për shkak të rritjes së infeksioneve nga koronavirusi. Tani është radha e Australisë, konkretisht shtetit të Victdoria, ku Apple ka mbyllur 4 nga dyqanet e Apple që ka në vend.

Apple ka azhurnuar orët e dyqanit në faqen e saj të internetit për të pasqyruar mbylljen e katër prej tyre: Southland, Doncaster, Fountain Gate dhe Chadstone, të gjithë ata e vendosur në shtetin Victoria, në përputhje me protokollin përmbyllës të Fazës 3 të njoftuar nga Kryeministri i shtetit të Victoria Daniel Andrews.

4 dyqanet e Apple që kanë mbyllur dyqanet e tyre janë të vendosura në qendrat tregtare dhe bashkohen me një dyqan të Melburnit, Apple Highpoint, i cili tashmë ishte mbyllur javën e kaluar për të njëjtën arsye. Shteti i Victoria ka përjetuar në dy javët e fundit një kulm në numrin e rasteve të raportuara, sipas gazetës The Guardian.

Trendi në rritje i numrit të infeksioneve ka detyruar Kryeministrin Andrews të krijojë një 6 javë mbyllje e cila fillon në 23:59 pasdite në 8 korrik. Qytetarët e Melburnit, si dhe të tjerët që jetojnë në zona të populluara dendur, përsëri po përballen me burgim në shtëpitë e tyre, duke kufizuar lëvizjet për të blerë ushqime, sende thelbësore, kujdesin për njerëzit, ushtrimet fizike dhe punën e përditshme.

Shpërthimet e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara e kanë detyruar tashmë Apple të mbyllet më shumë se 80 dyqane të shpërndara në 14 shtete, të cilave u shtohen ato të Australisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.