Moshi Symbus Q një qendër elegante dhe e gjithanshme për MacBook tuaj

Zbatimi i një sistemi unik USB-C (që po, mbajtja e "modernit" Jack 3,5 mm) në MacBook ka sjellë në tryezat tona diçka që nuk do ta kishim imagjinuar më parë, stacione ankorimi. Diçka gjithnjë e më e zakonshme në pajisjet tona, madje edhe televizionet tashmë bëjnë bast për këtë teknologji.

Moshi është një firmë e njohur në komunitetin tonë, ne tashmë ju kemi sjellë më shumë se një analizë si këtu ashtu edhe në faqen e internetit të motrës Actualidad iPhone, dhe sot ne po flasim për një qendër shumë interesante. Ne hedhim një vështrim në qendrën e hijshme dhe kompakte të Symhi Symbus Q, për të gjetur se për çfarë është i aftë ky qendër e nivelit të lartë.

Dizajni dhe materialet

Ne fillojmë me paketimin e këtij Symbus Q nga Moshi. Firma është e përkushtuar në paketimin që përputhet me produktin. Në kutinë, ku ata na kujtojnë se ata fituan një çmim inovacioni në CES 2019, ne gjejmë vetëm pajisjen të mbështjellur shumë mirë.

Ju kujtojmë se Moshi përfshin vula vërtetësie në pjesën e pasme të kutisë, prandaj ju rekomandojmë që ta bëni këtë kontroll. Kontakti i parë është ai i një produkti relativisht të rëndë që vjen me të bërë nga një kombinim i suksesshëm i tekstilit, silikonit dhe aluminit.

 • pesha: 810.5 g
 • dimensionet: X x 11,6 7,2 3,2 cm

Ata prej nesh që janë "shkollë e vjetër" e shohim pozitivisht se këto pajisje nuk janë të lehta, por përkundrazi kanë peshë të konsiderueshme. Prodhimi, si me produktet e tjera të firmës është i hollë dhe madje detaji më i vogël është kujdesur. Baza e ulët e silikonit e mban atë të vendosur mirë në tryezë, ashtu si silikoni në pjesën e sipërme ndihmon në mbajtjen e pajisjes sonë të sigurt gjatë karikimit pa tel.

Së bashku me Symbus Q gjejmë furnizimin dhe lidhjen standarde të energjisë. Kjo pajisje do të kërkojë një lidhje me rrjetin elektrik për të funksionuar, diçka për të marrë parasysh.

Aplikacioni vetjak dhe karikimi pa tel

Moshi tashmë kishte një pajisje shumë të ngjashme por i mungonte një nga tiparet që e bëjnë këtë produkt kaq tërheqës. Ne zakonisht e kemi iPhone-in tonë afër kur jemi përpara MacBook-ut që punon, kjo është arsyeja pse Moshi ka vendosur që karikimi me valë i iPhone-it tonë ishte diçka që ai duhej ta zgjidhte.

Pjesa e sipërme ka një sipërfaqe silikoni të krijuar me kuriozitet që funksionon çuditërisht mirë. Zona e ngarkimit është shumë e madhe pavarësisht se sa e vogël është pajisja.

Nga ana tjetër, eSymbus Q i tij nga Moshi ka aplikacionin e vet për macOS, diçka me të vërtetë kurioze. Realiteti është që aplikacioni nuk është se bën mrekulli, në thelb ai na ndihmon të shkëputim pajisjet "në mënyrë të sigurt", por funksionaliteti i tij më i rëndësishëm është të na japë informacion.

Në rastin e MacBook Pro 16 me të cilin kemi testuar Moshi Symbus Q kemi një karikues 96W, për pjesën e tij ngarkesa Symbus Q është 60W përveç sigurimit të energjisë në hub, kështu që do të na mbajë të informuar për nivelin e ngarkesës që po merr MacBook.

Lidhjet dhe karakteristikat teknike

Në pjesën e përparme do të gjejmë dy porta USB-A, njëri standard dhe tjetri veçanërisht i përshtatshëm për karikimin e shpejtë të pajisjeve. Ne do të jemi në gjendje të zgjedhim ose karikimin pa tel ose ngarkimin PowerDelivery përmes USB. Këto porta USB kanë një transferim maksimal prej 5 Gbps dhe një ngarkesë maksimale prej 2,1 A.

Nga ana e tij, karikimi pa tel do të jetë 7,5 W për pajisjet iOS siç janë iPhone dhe deri në 9 W për pajisjet Android të tilla si Samsung. Shtëpitë nuk do të jenë problem, ne kemi deri në 5 mm diferencë.

Lidhur me lidhjet kemi sa vijon:

 • HDMI për të lidhur një ekran të jashtëm me rezolucion 4K deri në shpejtësinë e rifreskimit 30 Hz, ose rezolucionin FullHD 1080p deri në shpejtësinë e rifreskimit 60 Hz.
 • Puerto Gigabit Ethernet rrjeti deri në 1000 Mbps (RJ45).
 • Dy porta USB-A

Ne kemi një tregues të aktivitetit LED në pjesën e përparme dhe më në fund daljen USB-C që është ajo që do të lidhim me MacBook tonë. Kjo portë USB-C do të sigurojë një fuqi karikimi deri në 60 W për MacBook Pro tonë, që mund të nënkuptojë humbje të vogla të autonomisë në detyrat e rënda.

Përvoja e përgjithshme e përdorimit

Ky qendër Moshi rekomandohet veçanërisht për MacBooks tonë sepse ka pajtueshmëri me portet Thunderbolt-3 dhe është plotësisht plug-n-play, Nuk do të jetë e nevojshme të instaloni ndonjë lloj drejtuesi në pajisjen tonë me macOS dhe kështu ka qenë përvoja.

Sapo ta lidhni, mund të lidhni një port HDMI për një ekran të jashtëm, një marrës Logitech Unifikues dhe një port Ethernet, siç ka qenë rasti ynë. Performanca ka qenë ajo që prisnim, pa ndonjë befasi.

Isshtë e vërtetë që për arsye të dukshme Symbus Q nxehet kur ne kërkojmë karikim ose karikim pa tel përmes USB-A PD. në të njëjtën kohë që ne po transmetojmë imazh përmes portës HDMI, diçka mjaft e zakonshme. Kjo temperaturë është e lartë, por nuk ka arritur pikë shqetësuese, veçanërisht pasi vetë MacBook është i nxehtë në atë zonë hyrëse USB-C.

Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që pajisja mund të mos jetë ajo që përfshin më shumë porta, të tjerët me çmim të ngjashëm ofrojnë lexues të kartave SD ose më shumë porta USB-C. Sidoqoftë, Isshtë e vërtetë që kemi karikim pa tel, i cili eliminon disa pajisje nga tavolina jonë në një goditje. Nga ana tjetër, unë nuk e shoh shumë të përshtatshme për të integruar më shumë nga këto lidhje në një port të vetëm USB-C, veçanërisht duke marrë parasysh që pajisja ka katër porta USB-C.

Ju do të jeni në gjendje të blini këtë Moshi Symbus Q direkt në faqen zyrtare të firmës (lidhje) dhe në pikat e zakonshme të shitjes si Amazon (lidhje) për një çmim fillestar nga 169 euro. Përvoja jonë, siç e keni parë, ka qenë shumë e mirë, dhe kur bëhet fjalë për të investuar në pajisje për një produkt aq të shtrenjtë sa MacBook, ideali është që të vini bast në marka të njohura si Moshi.

Simboli Q
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
169
 • 80%

 • Simboli Q
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Projektimi dhe Materialet
  Redaktori: 90%
 • lidhjet
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Lidhja cilësore
 • Cilësia e funksioneve dhe madhësia kompakte

Contras

 • Mund të nxehet mjaft>
 • Ka alternativa me më shumë lidhje (Por pa ngarkesë Qi)
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.