Mungesat e çipave në Apple (dhe në botë) mund të rrisin çmimet në një periudhë afatshkurtër

Çipi Apple M1

Të gjitha kompanitë e teknologjisë janë në gatishmëri për mungesën e çipit që po ndodh. Ata kanë parë për ca kohë se si furnizimi i këtyre pjesëve themelore nuk arrin në sasinë dhe frekuencën që duhet. Por tani alarmi është ngritur përsëri nga një rritje në këtë mungesë. Duket se rezervat e kompanive kanë filluar të mbarojnë dhe kjo do të thotë të mos jesh në gjendje të prodhosh më shumë pajisje të tilla si Mac dhe për këtë arsye më pak modele në treg dhe ndoshta do të nënkuptojë një rritje të çmimit.

Bota po vuan nga mungesa e furnizimit me gjysmëpërçues. Me problemet e prodhimit të çipave duke ndikuar në zinxhirët e furnizimit për shumë kompani. Kriza globale, e cila është përkeqësuar pas zjarrit në një fonderi Renesas në mars, ka shtrirë të gjithë kapacitetin e mbetur të prodhimit dhe po prek shumë industri të ndryshme. Nga prodhuesit e makinave te ata që janë të përkushtuar për të mbushur tregun me smartphone ose kompjuterë të tillë si Apple ose Samsung.

Sipas analistit Matt Bryson, për shkak të "disponueshmërisë gjithnjë e më të rreptë të çipave" dhe mungesës së "kapacitetit rritës në rritje" për prodhim, me mungesa "që i afrohen niveleve qesharake", problemi po bëhet një problem i madh. Për shumë shitës të smartphone dhe pajisjeve. Xiaomi ka pranuar se ka një problem me numrin e patate të skuqura për t'u përdorur. Kjo do të thotë se tashmë po tërheq rezervat dhe ato po mbarojnë. Me sa duket, në një masë të ngjashme, industritë e tjera po kalojnë të njëjtin proces.

Në një moment, disponueshmëria e kufizuar e komponentëve mund ta detyrojë Apple dhe të tjerët të bëjnë rregullime afatshkurtra të çmimeve. Kjo mund të prekë rëndë kuletat e konsumatorit. Në planin afatgjatë mund të përfitojë edhe nga kompania, por për ata prej nesh që jetojmë nga dita në ditë, afatshkurtra është ajo që ka rëndësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)