Universal Music nuk do të arrijë një marrëveshje ekskluziviteti me asnjë platformë transmetimi

Muzika e Apple

Beteja për të drejtat ekskluzive të transmetimit për përmbajtjen muzikore po zhvillohet, veçanërisht midis Apple Music dhe shërbimeve Tidal. Universal Music Group, megjithatë duket se nuk pajtohet me publikimin ekskluziv të albumeve të reja të prodhuara nga kompania. Siç është raportuar nga kreu i kompanisë Universal Music, Lucian Grainge, për të gjithë drejtuesit, nga ky moment e tutje, nuk do të ketë më asnjë lloj marrëveshje ekskluziviteti me ndonjë platformë muzikore, duke iu referuar lansimit ekskluziv të albumit të ri të Frank Ocean në Apple Music disa ditë më parë.

Frank lëshoi ​​albumin e tij "Channel Orange" dhe albumin e tij vizual "Endless" nën Def Jam Records, një nga shumë kompanitë diskografike që janë nën ombrellën e Universal Music. Sipas këtij informacioni albumi "Endless" përmbushi marrëveshjen e Frank me Def Jam kështu që publikimi i albumit të tij të fundit "Blond" ekskluzivisht me Apple Music është një publikim i pavarur.

Megjithëse Universal Music mund të vendosë të gjitha makineritë ligjore për të shfuqizuar këtë marrëveshje ekskluziviteti, nuk ka gjasa ta bëjë këtë pasi ajo tashmë kishte përmbushur marrëveshjen e saj me dy disqe me Def Jam. Duke ofruar në mënyrë të pavarur albumin e fundit "Blond" Frank do të marrë 70% të të ardhurave totale, një shifër shumë larg 17% që do të merrje nëse do të ishte botuar përmes etiketës Def Jam. Universal dhe Def Jam panë se si albumi vizual "Endless", i cili nuk ishte menduar për shitje, përmbushi kontratën e nënshkruar nga të dy me Frank.

Edhe pse asgjë nuk është konfirmuar, nuk ka shumë të ngjarë që lirimi i "Blond" në mënyrë të pavarur dhe ekskluzivisht për Apple Music pengojnë marrëdhëniet e Universal Music me shërbime të transmetimit të muzikës. Ideja e arritjes së marrëveshjeve ekskluzive me këtë lloj shërbimi muzikor është kritikuar gjithmonë në të kaluarën, por edhe kështu, kompanitë diskografike kanë vazhduar të arrijnë marrëveshje me ta.

Apple Music ka siguruar një numër të madh të ekskluziviteteve në vitet e fundit duke përfshirë Drake, Kate Perry, Taylor Swift ... Britney Spears pritet që së shpejti të publikojë albumin e saj të ri Glory  përmes shërbimit muzikor streaming të Apple. Do të jetë interesante të shihet nëse pjesa tjetër e etiketave kryesore ndjekin gjurmët e Universal Music, duke u larguar nga këto lloje ekskluzive. Këto lloj ofertash janë nxitje që të dyja Apple Music dhe Spotify ofrojnë për të fituar ndikim mbi njëri-tjetrin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.