Në macOS Monterey 12.1, Notch nuk fsheh më shtesat e shiritit të menusë

MacBook Pro i ri Notch

Kur u prezantuan MacBook Pro-të e rinj, një nga veçoritë më të habitshme ishte se një Notch i madh i stilit iPhone ishte i dukshëm në ekran. Shumë përdorues bërtisnin drejt qiellit, por është vërtetuar se nuk është edhe aq keq. Ndërsa mësohemi me iPhone, jemi mësuar me këtë boshllëk në MacBook Pro, por është e vërtetë që jo gjithçka ka qenë mirë. Por tani me macOS Monterey dhe përditësimet e tij po shohim se si po korrigjohen problemet që kanë dalë.

Notch ka qenë gjithmonë dhe do të jetë gjithmonë shumë i diskutueshëm. Një lloj vrime e zezë drejtkëndëshe që gëlltit gjithçka që kalon nëpër të. Kishte një zgjidhje që aplikimet të mos ndërhyheshin nga kjo hapësirë. Aplikacionet mund të shkallëzoheshin dhe kështu Notch nuk fshihte pjesë të rëndësishme. Por sigurisht, nuk mund të ishte gjithmonë kështu. Me përditësimet e reja, duket se është zgjidhur gjëja. Sigurisht që vërej që hapësira është ende aty, nuk është eliminuar, gjë që gjithashtu do të ishte një zgjidhje e mirë.

Një nga problemet më të zakonshme ishte ai Artikujt e shiritit të menysë janë pjesërisht të fshehura pas nivelit , siç e quajnë disa, në vend që të shmangni zonën e menusë. Apple tani e ka rregulluar këtë bezdi në macOS Monterey 12.1. Në këtë mesazh që po ju lëmë në vazhdim, e shihni fare mirë se për çfarë problemi e kam fjalën.

Kompania u ofron zhvilluesve një mënyra e pajtueshmërisë e cila çaktivizon zonën aktive të shfaqjes. Kjo i mundëson sistemit të shfaqë menytë e aplikacioneve poshtë Notch, duke shmangur çdo problem të projektimit.

Sistemi ofron një modalitet përputhshmërie për të parandaluar që aplikacionet të vendosin pa dashje përmbajtje në rajonin që zë mbyllja. Kur ky modalitet është aktiv, Sistemi ndryshon zonën aktive të ekranit për të shmangur strehimin e kamerës. Zona e re aktive siguron që përmbajtja e aplikacionit të jetë gjithmonë e dukshme dhe të mos errësohet nga kutia e kamerës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mikel dijo

  Epo, nuk e kam kuptuar se cila është zgjidhja që kanë dhënë... Fakti është se është planifikuar super keq sepse edhe ikonat në zonën e menysë (ato në të djathtë) zënë veçanërisht më shumë gjerësi se në të kaluarën (p.sh. krahasuar me MacBook Air tim të vjetër 2011).
  Është shumë e pakëndshme të mos shohësh menutë. Unë isha një nga ata që e raportova këtë tek Apple, për shkak të rezolucionit të dobët të kësaj. Por unë gjithashtu nuk e shoh se si do ta rregullojnë atë me diçka në rënie kur të arrijë kufirin e nivelit? Nuk mendoj... Por hajde, është bërë fatalisht tani