Nëse përdorni FileVault, ky mashtrim për të rritur sigurinë mund t'ju interesojë

Siguri

Përqindja e përdoruesve të FileVault në OS X Duhet të jetë mjaft i vogël, por kjo është aq e vërtetë sa ajo pjesë e vogël e makerëve interesohet për sigurinë sa më shumë që të jetë e mundur, dhe me këtë hile mund të rritet edhe më shumë nëse është e mundur.

E thjeshtë dhe efektive

Ajo që kjo mashtrim na lejon të bëjmë është shkatërroj tastin e magazinimit FileVault sa herë që vendosim Mac-in në modalitetin e fjetjes, kështu që një çelës i ri do të gjenerohet në secilën boot dhe për këtë arsye siguria do të rritet ndjeshëm. 

Ashtu si shumica e mashtrimeve OS X, ajo zbatohet në Terminal duke ekzekutuar një komandë, në këtë rast sa vijon:

pmset -a shkatërronfvkeyonstandby 1

Duhet përmendur se ka dy të këqija që nga këndvështrimi im janë të rëndësishme: ajo shkon në modalitetin e gjumit të thellë duke hequr boot nga RAM (i cili ndikon në performancë, duke marrë më shumë kohë për të nisur) dhe ne do të duhet të fusim fjalëkalimin FileVault sa herë që lëmë gjumë për të gjeneruar përsëri një çelës të ri.

Nëse shkalla juaj e sigurisë duhet të jetë maksimale, unë e konsideroj atë a hile e mirë, por për shumicën e përdoruesve nuk ka shumë kuptim ta përdorin sepse FileVault në vetvete është shumë i sigurt.

Burimi - OSXDitë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis Colmena dijo

  Nëse doni siguri ekstreme, unë ju rekomandoj që ta vendosni përdoruesin tuaj në një kartë SD me shpejtësi të lartë dhe gjithashtu të aktivizoni FileVault me ​​enkriptim maksimal, kështu që kur ta vini në gjumë ose ta fikni, mund të nxjerrni SD dhe bashkë me të gjithë të dhëna.

  Mac-i juaj mund të vidhet, por asnjëherë të dhënat tuaja.

  Buzëqeshje!

 2.   Javi dijo

  Më duket interesant ky koment. Si mund të krijohet një përdorues në kartë? Apo thjesht keni ndërmend të ruani të dhënat në kartë? Më ndodh për shembull kur instaloj certifikata elektronike dhe të tjerët se do të ishte shumë interesante. një përshëndetje

bool (e vërtetë)