Në Qualcomm ata duan t'i rezistojnë Apple Silicon me çipat e tyre të rinj Nuvia

Qualcomm

Që kur Apple lëshoi ​​MacBook Air të ri Procesorët Apple Silicon M1, të gjithë sytë e konkurrencës janë te firma e Cupertino. Dhe është se fuqia dhe mbi të gjitha përfitimet e ofruara nga këta procesorë Apple janë vërtet spektakolare në krahasim me pjesën tjetër të çipave në treg. Nuk duam të themi se këta procesorë Apple janë më të mirët, thjesht se kanë arritur të punojnë shumë mirë me bazën e tyre për të ofruar fuqi dhe efikasitet spektakolar.

Qualcomm me disa ish-inxhinierë të Apple në krye duan të ngrihen

Është mirë që ka konkurrencë dhe rivalitet mes kompanive të mëdha që prodhojnë përpunues. Kjo përfiton vërtet përdoruesit që shohin se si markat përpiqen të ofrojnë performancën dhe çmimin më të mirë në çipat e tyre. DHENë këtë rast Nuvia, një prodhues CPU me disa ish-inxhinierë të Apple Tani është në duart e Qualcomm, një kompani që prodhonte procesorë për ata të Cupertino-s dhe që logjikisht tani e sheh me dyshim atë që Apple ka arritur në procesorët M.

Duhet të theksohet se CEO i Nuvia është një “i njohur i vjetër në Apple” dhe është se është Gerard Williams. Williams është aktualisht Zëvendës President i Lartë i Inxhinierisë së Qualcomm dhe një herë mori një padi nga Apple pasi u largua nga kompania në 2019 për përdorimin e teknologjisë nga firma Cupertino dhe sjelljen e punonjësve në Nuvia. Marrëdhënia nuk është se është shumë e përzemërt mes Apple dhe Williams, në fakt padia nuk është zgjidhur në këtë pikë. Sido që të jetë, ekipi i Williams po përparon së bashku me Nuvia tani si pjesë e Qualcomm për të konkurruar me procesorët e serisë M të Apple. Do të shohim se çfarë na pret e ardhmja me këto.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.