Në të vërtetë, Apple Watch ka një kristal safir shumë të fortë

safir-kristal-mollë-orë

Ne vazhdojmë të raportojmë mbi karakteristikat e secilit prej modeleve të Apple Rights Watch Dhe kësaj here ju sjellim një video që po udhëton në internet në të cilën bëhet një provë në ekranet e modeleve të ndryshme të Apple Watch lëshoi ​​përveç ekraneve të orëve të tjera klasike dhe ekranit të një iPhone.

Fakti është që testi kryhet me një pajisje që ajo që bën është të na japë një vlerë fortësie të kristalit, por vetëm nëse është me të vërtetë safir. Ajo që kryen pajisja është një provë e përcjellshmërisë termike që në rastin e që materiali i testuar nuk është safir nuk do të lexojë.

Pajisjet që janë verifikuar në videon që ne bashkangjitim janë një orë elektronike nga LG, iPhone 6, një orë klasike Tissot, një çelik Apple Watch dhe ekrani i një Apple Watch Sport. Gjëja e parë në video është të tregoni pajisjen që kryen matjen dhe të shpjegoni se si e bën atë. 

Për ta bërë këtë, gjithçka që duhet të bëni është ta lidhni dhe ta mbani atë nga pjesa metalike. Më pas, kapaku hiqet dhe maja e njehsorit është e bashkangjitur në ekranin e pajisjes prej të cilave duam të dimë nëse është bërë nga kristali i safirit dhe sa i vështirë është.

Testet e para bëhen në ekranin e shikimit LG, ekranin e iPhone dhe ekranin e një Apple Watch Sport. Të gjithë ata japin një lexim jo-ekzistues të fortësisë Dhe është se këto pajisje nuk kanë me të vërtetë një ekran safir kështu që pajisja nuk mund të kryejë provën e përçueshmërisë.

Kur bëjmë provën në xhamin e orës Tissot, shohim se ajo jep një lexim dhe, mbi të gjitha, fortësia arrin një nivel 7. Më pas, ekrani prej çeliku Apple Watch testohet dhe leximi i 8 është të marra, kështu që mund të konkludojmë se Apple ka përdorur një ekran shumë të mirë të kristalit safir në çelikun e tij dhe Edicionin Apple Watch. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.