Në tetor, Office 365 2016 do të ndërpritet për Mac

Office 2016 për Mac

Microsoft Office 2016 për përdoruesit e Mac përballen me një realitet të ashpër. Që nga tetori, suita e zyrave të rivalit të Apple tashmë nuk do të jetë e vlefshme në kompjuterët Apple. Do të funksionojë, do të vazhdojë të funksionojë, megjithatë siguria do të rrezikohet dhe nuk do të marrë më mbështetje nga kompania Microsoft. Në fund të ditës, është pothuajse njësoj si të thuash që nuk do të funksionojë më në Mac.

Përdoruesit e të gjitha aplikacioneve të Microsoft Office 2016 për Mac do të ndalojnë së marri azhurnime të sigurisë në tetor dhe do të përballen gjithnjë e më shumë me çështje të performancës dhe besueshmërisë ndërsa Microsoft heq mbështetjen. Më 13 tetor 2020, Përdoruesit e Mac të Office 2016 nuk do të mbështeten më zyrtarisht nga shërbimet Office 365 ose Microsoft 365. Kjo do të thotë që versionet komerciale të OneDrive, SharePoint dhe Exchange Online nuk do të mbështeten, megjithëse mund të vazhdojnë të punojnë.

Duke vazhduar të funksionojnë, ata do të jenë në gjendje të vazhdojnë lidhjen me platformat e Microsoft. Sigurisht, ju nuk do të jeni në gjendje të merrni azhurnime të sigurisë dhe as ata nuk do të marrin mbështetje nga kompania. Në këtë mënyrë, ajo do të zbresë në pozicionin e fundit me interes për kompaninë dhe çdo anomali që ndodh nuk do të korrigjohet. Mund të pësoni probleme me redaktimin ose edhe ruajtjen e dokumenteve, kështu që gjëja nuk ka të bëjë vetëm me protokollet e sigurisë. Ne mund ta hedhim gjithë punën që kemi bërë, sepse nuk kemi mbështetjen e kompanisë.

Nëse jeni përdorues i kësaj pakete dhe këtë vit, ju lutem vini re se është më se e përshtatshme që të peshoni në blerjen e një versioni të ri më të fundit. Të jesh në gjendje të përfitosh nga bonjat e azhurnimeve. Sidomos ato të sigurisë, sepse askush nuk e dëshiron atë miqtë e të tjerëve mund të kërkojnë në jetën tonë përmes kompjuterëve tanë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.