Nënkryetari i Apple dëshiron të mbajë çelësat dhe portofolin e tij në Apple Watch

Apple Rights Watch

E vetmja gjë e mirë që po na lë pandemia e lumtur është se tashmë mund të paguani me një kartë krediti NFC kudo. Në bare, furra buke, shitës ushqimesh, pikat e karburantit, madje edhe në makinat e shitjes që mundeni paguani me Apple Watch, edhe nëse ato janë shuma qesharake. Në këtë mënyrë ne shmangim prekjen e monedhave dhe faturave.

Nëse dal nëpër qytetin tim duke ecur, duke mbajtur timen Apple Watch LTE Kam mjaft për të paguar në ndonjë dyqan ose nëse ha mëngjes në një lokal. Dhe nëse marr makinën, duke marrë iPhone tim atje ku kam të instaluar aplikacionin DPT Me lejedrejtimin më mjafton. Ka kohë që portofoli im nuk ka lënë sirtarin e tryezës së shtratit ... Epo, po gënjej: E mora për të marrë dy dozat e vaksinës.

Në konferencën e këtij viti në botë për zhvilluesit, Apple shfaqi një nga tiparet më të kërkuara për aplikacionin Wallet: mbështetjen për patentat e shoferit. Me iOS 15 dhe watchOS 8, tashmë do të jetë e mundur. Mbetet vetëm që administrata shtetërore e secilit vend ta autorizojë atë.

Kevin Lynch, Nënkryetari i Teknologjisë i Apple, mbikëqyr pjesën më të madhe të zhvillimit të Apple Watch dhe së fundmi dha një intervistë për të Yahoo Finance. Në të ai foli për orën inteligjente të Apple dhe mbështetjen e saj të ardhshme për patentë shoferi dhe çelësat e dyerve. Lynch thotë se së shpejti do të shkojmë pa një portofol dhe pa çelësa, vetëm me Apple Watch.

Dhe nuk është larguar shumë. Se patenta e shoferit mund të integrohet në aplikacionin Wallet si çdo Visa e përputhshme, është vetëm çështje kohe. Me të cilën mund të hapësh një makinë të përputhshme Çelësi i makinës, tashmë është një realitet.

Dhe flokët e mençur të dyerve të shtëpisë në përputhje me HomeKit Alexa e Apple ose Amazon, ato gjithashtu ekzistojnë tashmë në treg. Kështu që Apple tashmë ka hedhur bazat që e gjithë kjo të bëhet realitet. Mbetet vetëm që kompanitë e treta (administratat publike dhe prodhuesit e makinave) të bashkohen në këto përparime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.