Nëse iMac-i juaj i ri 24-inç prishet, do të jetë pothuajse e pamundur ta riparoni atë

iMac 24 iFixit

Disa ditë më parë kolegu ynë Toni publikoi lajmin për fotografitë e para të brendshme të iMac-it të ri 24-inç me procesorin M1 të lëshuar nga Apple. Këto imazhe janë bërë dhe publikuar nga djemtë e iFixit dhe tani ata na shpjegojnë mundësitë e riparimit që kanë këto ekipe.

Të gjithë e dimë që kompjuterat Apple janë gjithnjë e më të vështirë për t’u riparuar, por në këtë rast rezultati i marrë nga iMac i ri 24-inç është me të vërtetë i ulët, Ata i kanë dhënë një 2 nga 10, me 10 që është nota më e mirë për riparimin e pajisjeve. Ne jemi duke na thënë drejtpërdrejt se zëvendësimi ose azhurnimi i pajisjeve është i pamundur pa kaluar një shërbim teknik të specializuar.

iMac 24 iFixit

Në thelb ajo që ata na thonë nga iFixit është që tifozët, USB C, lidhës 3,5 mm për kufje, butoni i energjisë, altoparlantët ose kamera e integruar në internet ato do të ishin pjesët e vetme që ne mund të ndryshonim në rast të ndonjë problemi ose dështimi. Logjikisht, mund të ndryshohet edhe furnizimi i jashtëm i energjisë që shton portën Ethernet në modelin më të lartë, që nuk do të thotë se mund të riparohet.

Pjesa tjetër e përbërësve janë mjaft të ndërlikuar për të mos përmendur që janë të pamundura të ndryshohen në rast të prishjes ose dëmtimit. Duke filluar me ekranin që është e vështirë të hiqet dhe zëvendësohet, nuk është logjikisht e mundur të ndryshosh hapësirën e brendshme dhe nuk është e mundur të kesh qasje në ndryshimin ose riparimin e kujtesës pasi që ato bashkohen së bashku me procesorin M1 ...

Modelet e reja iMac si modelet e vjetra kanë humbur opsionet e riparimit në rast të dështimit, kjo është diçka që dihet nga të gjithë përdoruesit e Apple kështu Ne rekomandojmë të mendoni me kujdes për konfigurimin që do të zgjedhim kur do të blejmë një nga këto skuadra meqenëse është e pamundur të modifikoni ose shtoni ndonjë përbërës të brendshëm në të.

Kjo është IMac 24 inç shpërtheu nga iFixit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.