Nëse shkarkoni macOS Monterey 12.1, nuk do të jeni në gjendje të përdorni AltServer për të nënshkruar aplikacionet

monterej

Versioni më i fundit i macOS, Monterey 12.1 është tashmë i disponueshëm për përdoruesit. Disa ditë pas lançimit të Kandidatit të dytë të lëshimit beta, versioni përfundimtar publik është lëshuar. Megjithatë, nëse nuk jeni të vendosur për ta instaluar, duhet të prisni të lexoni këtë artikull, sepse nëse e instaloni, do të duhet të keni parasysh se nuk do të mund të përdorni më AltServer për të nënshkruar aplikacionet me Apple ID-në tuaj.

AltServer është një nga mënyrat më të mira dhe më të lehta për të shkarkuar aplikacionet pa mundim në iPhone ose iPad, dhe është gjithashtu një nga mënyrat më të lehta për të instaluar aplikacione jailbreak si Odyssey dhe Tauriney unc0ver. Por sigurisht, nëse keni instaluar përditësimin e softuerit të macOS Monterey i sotëm 12.1, ka më shumë gjasa që të habiteni sepse nuk do të mund ta përdorni këtë funksionalitet.

Duket se aplikacioni Mail kur përditësohet, bën që shtojca AltServer të mos funksionojë, që do të thotë se përdoruesit që përditësojnë në versionin më të fundit të macOS që nga sot nuk do të mund ta përdorin këtë shtojcë për të shkarkuar ose ri-nënshkruar aplikacionet me Apple. ID. Është  nuk eshte hera e pare që një përditësim i softuerit manipulon funksionalitetin. Herën e fundit përfshiu iOS dhe iPadOS 15.1, të cilat kërkonin një përditësim për t'u mbështetur siç duhet.

Përdoruesit do të njoftohen për gabimin, sa herë që përpiqen të ndërrojnë shtesën AltServer nga aplikacioni vendas i postës macOS. Në thelb thotë se shtojca është e papajtueshme me Mail 15.0 dhe është çaktivizuar derisa zhvilluesi të mund ta përditësojë atë. Kështu, në këtë mënyrë do të tregojë se për momentin nuk mund të punoni siç keni bërë. Prandaj, ka më shumë se gjasa që nëse përdorni AltServer, nuk do të përditësoni Mac-in tuaj në versionin e ri publik të macOS Monterey.

Do të duhet të presim që të gjendet një zgjidhje. dhe atëherë gjërat do të kthehen në rrjedhën e tyre normale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.