paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/soydemac.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22

paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/soydemac.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22
Ndërsa Apple refuzon, Microsoft krijon një version të veçantë të Windows 10 me një derë të pasme | Unë jam nga mac

Ndërsa Apple refuzon, Microsoft krijon një version të veçantë të Windows 10 me një derë të pasme

qeveria-e-porcelani

Ne kemi qenë me telenovelën për gati dy muaj midis FBI dhe Apple. Gjatë këtyre dy muajve, në të cilin FBI është përpjekur të bëjë që ata të Cupertino të zhbllokojnë pajisjen e përdorur në sulmet e San Bernardino, shumë është thënë në lidhje me mundësinë që Apple mund të krijojë një sistem operativ që mund të arrihet përmes një dere të pasme në mënyrë që qeveria të mund të hynte në çdo kohë për aq kohë sa ishte e nevojshme. Apple refuzon të krijojë një sistem operativ, qoftë celular apo desktop, me dyer të pasme që vendosin në rrezik informacionin që përdoruesit i ruajnë.

Por jo të gjithë prodhuesit janë të përkushtuar të ofrojnë siguri për përdoruesit. Një nga rastet më të habitshme gjendet në Microsoft. Djemtë nga Redmond e kanë njohur që versionet e para që lëshuan të Windows 10, mblodhën shumë të dhëna të përdoruesve për të qenë në gjendje të synojnë reklamimin e shërbimeve të ndryshme që djemtë nga Microsoft na ofrojnë plotësisht falas. Google bën tre të katërtat e së njëjtës, kështu që çështja Microsoft nuk na habit.

Sipas TechInAsia, Microsoft me kërkesë të qeverisë kineze, ka lëshuar një version special të quajtur Zhuangongban për të jetë në gjendje të kontrollojë në çdo kohë të gjitha lëvizjet që bëjnë qytetarët e vendit. Kontrolli i qeverisë kineze si në internet dhe përdoruesit nuk është i ri, kështu që pozicioni i qeverisë kineze në këtë drejtim nuk duhet të jetë i papritur. Për fat të mirë, përdoruesit e produkteve të dizenjuara nga Apple nuk vuajnë dhe ne nuk do të vuajmë nga këto probleme sigurie dhe ndërhyrje në privatësinë tonë, për sa kohë që ata të Cupertino nuk janë të detyruar të ndryshojnë politikën e tyre në këtë drejtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  TT sa i lumtur ndonjëherë marr Apple TT

 2.   Zapa dijo

  Se ju besoni se, unë jam nga Apple, por edhe nëse ata duan të bëjnë paripe, natyrisht që ata kanë dyert e pasme, është budallallëk të besosh atë marrëzi