Si e shohin ata ngjyrën e verbër? Mac dhe Color Oracle ju ndihmojnë të dini

ngjyra verbër.jpg
Color Oracle është një program i vogël prej vetëm 148 kb që do t'ju ndihmojë të vendosni veten në vendin e njerëzve të verbër. Çfarë janë blind blind? Epo, ata njerëz për të cilët është e pamundur të dallosh siç duhet ngjyrat.

Programi i vogël në fjalë çfarë bën është të simulojë këtë problem, në mënyrë që ekrani i Mac-ut tuaj të duket sikur dikush me një problem të tillë po e perceptonte atë. Derisa ta çaktivizoni dhe gjithçka të kthehet në mënyrën se si ishte.

Mund të duket si një kuriozitet, por në realitet për dizajnerët - siç e dimë që shumica e tyre përdorin Mac - është një mjet shumë i dobishëm, pasi do t'i lejojë ata të zgjedhin siç duhet ngjyrat në mënyrë që një dizajn i caktuar të jetë i arritshëm për të gjithë, madje edhe tek njerëzit me verbëri ngjyrash.

Color Oracle mund të shkarkohet nga këtu.

(Dhe nëse nuk mund ta kuptonit numrin në imazhin e mësipërm, mbase duhet të bëni një provë për të zbuluar nëse keni verbëri ngjyrash këtu)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   omar dijo

  Më falni, unë jam 15 vjeç, jam i verbër, nuk ka asgjë për ne që të shohim ngjyra të verbër.

  Megjithëse tashmë jam mësuar me ngjyrën e quajtur blu (blu e fortë) e shoh si vjollcë të hapur (kjo është ajo që më thonë) mësohem nëse shoh se ngjyra është blu por do të doja të shihja se çfarë është bluja e vërtetë

  ka diçka që mund t'i shohë mirë ngjyrat?

 2.   felipito dijo

  Ata e shohin atë imazh të gjelbër, por unë e shoh atë në rozë dhe më shumë është diçka që ata marrin në tru nuk është aspak e mirë, kështu që trëndafili sheh jeshile si kjo dhe e vetmja gjë që ata shohin është ngjyra e kaltër