Asistenti i Google mund HomePod në përgjigje të sakta, por ata janë shumë afër sa i përket të kuptuarit

HomePod

Gjatë këtij viti, pa dyshim, një sektor që ka evoluar në mënyrë të konsiderueshme për të mirë, dhe që ka arritur një popullaritet më të madh, është ai i asistentëve virtualë, mirë, pak nga pak, dhe falë kryesisht ndihmës së folësve të mençur, ku Apple HomePod, Google Home dhe Amazon Echo kryesisht dallohen, ato janë shitur gjithnjë e më shumë.

Sidoqoftë, e vërteta është se disa prej tyre kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë, pasi që inteligjenca artificiale që ata përdorin nuk është aq e avancuar dhe për këtë arsye ata nuk janë në gjendje të përgjigjen kaq shumë në pyetje saktësisht, dhe për këtë arsye çdo shpesh ata janë ata po bëjnë krahasime, pasi që vetë asistentët janë të vendosur në re, Ata kanë azhurnime të funksioneve vazhdimisht, diçka që i ka përfituar shumë HomePod, siç do ta shohim.

Kjo është mënyra se si HomePod është pozicionuar para folësve të tjerë në lidhje me inteligjencën e tij

Në këtë rast, si tashmë ka ndodhur Në fillim të vitit, nga ekipi i Sipërmarrje me zhurmë Ata kanë qenë përgjegjës për të bërë një krahasim më të plotë, në të cilin ata bëjnë të njëjtat pyetje për HomePod, Google Home, Amazon Echo dhe pajisjet Microsoft, në mënyrë që të shohin performancën dhe përgjigjet e sakta që ato ofrojnë, përkatësisht , Siri, Asistenti i Google, Alexa dhe Cortana.

Rezultatet në fjalë janë mjaft të kënaqshme, pasi ato na bëjnë të kuptojmë evolucionin e vërtetë që ka pësuar ky sektor në vitet e fundit, por Siri në HomePod është padyshim mjaft befasues, pasi ai ka rritur performancën e tij në mënyrë të konsiderueshme që nga fillimi i vitit, që prej në provën e fundit që u krye, ajo arriti vetëm rreth 52% përgjigje të sakta, dhe ka arritur ta rrisë këtë me më shumë se 20%, duke arritur gati 75% të përgjigjeve të sakta. Më konkretisht, të gjithë janë pozicionuar në mënyrë të tillë që:

Asistente Përgjigjet e sakta Të kuptuarit
Asistent i Google 87.9% 100%
Siri 74.6% 99.6%
Alexa 72.5% 99.0%
Cortana 63.4% 99.4%

Google Home vazhdoi me çmimin e parë fitues të çmimeve, duke iu përgjigjur saktë 86% të pyetjeve të bëra dhe duke kuptuar të gjitha 800. HomePod u përgjigj 75% në mënyrë korrekte dhe vetëm nuk i kuptonte 3, ndërsa Amazon Echo iu përgjigj saktë 73% të pyetjeve dhe bëri nuk i kuptoj 8 prej tyre, dhe më në fund Cortana iu përgjigj saktë 63% të tyre dhe vetëm nuk i kuptoi 5 pyetjet.

Në këtë mënyrë, siç mund ta keni parë, Google vazhdon me çmimin për altoparlantin më të mirë inteligjentMeqenëse "Asistenti i Google" është më i ekuilibruari nga të gjithë, duke qenë ai që është në gjendje të kuptojë dhe t'i përgjigjet më së shumti pyetjeve në mënyrë korrekte, por kjo nuk është për t'u habitur pasi ajo njihet për një kohë të gjatë. Gjëja interesante është se, edhe pse është e vërtetë që ai nuk e kapërcen atë, HomePod gjithashtu ka performuar në mënyrë shumë të favorshme, duke iu përgjigjur një morie pyetjesh mirë, dhe mbi të gjitha është gjithashtu kurioze të shohësh, siç përmendëm më parë, shkallën në të cilën Apple ka rritur aftësitë e Siri për këtë pajisje në një kohë kaq të shkurtër.

Tani, aty ku vërtet shohim një ndryshim për sa i përket formës së të kuptuarit, është kur shohim rezultatet të filtruara sipas kategorive, pasi studimi gjithashtu e përfshin atë. Në këtë mënyrë, siç mund ta shihni me grafikun më poshtë, Edhe pse është e vërtetë që Asistenti i Google mbretëron në pothuajse të gjitha aspektet, e vërteta është se Siri është mjaft afër në disa prej tyre, dhe madje shohim që për sa i përket komandave themelore, Google Home mbetet me vetëm 73% të përgjigjeve të sakta, ndërsa HomePod arrin një përqindje më të lartë duke arritur deri në 85%:

Krahasimi i përgjigjeve të asistentëve virtualë të altoparlantëve inteligjentë sipas kategorive

Google Home ka epërsinë në katër nga pesë kategoritë, por nuk i përmbahet Siri në kategorinë e komandave. Udhëheqja e HomePod në këtë kategori mund të jetë për shkak të faktit se HomePod përdor teknologjinë SiriKit për të punuar me disa komanda, të tilla si ato që lidhen me mesazhet, cilësimet dhe, në thelb, çdo gjë tjetër përveç muzikës, duke u lidhur me të shumë herë me një Pajisja iOS çiftohet me altoparlantin. Siri në iPhone ka integrim të thellë me email, kalendar, mesazhe dhe fusha të tjera me interes në kategorinë e komandave themelore. Për më tepër, grupi ynë i pyetjeve gjithashtu përmban një mori pyetjesh të lidhura me muzikën, në të cilat HomePod është e specializuar.

Sido që të jetë, shumica e folësve në fjalë janë mjaft spektakolarë, dhe kjo është arsyeja ju blini atë që blini do të keni përgjigje më të mira në disa tema ose të tjera, por në të njëjtën mënyrë, si Google Home, si HomePod, si çdo prej atyre që integrojnë Alexa të Amazon, janë pajisje të shkëlqyera dhe në të njëjtën mënyrë ata duhet t'u përgjigjen saktë pyetjeve më të zakonshme që dëshironi t'u bëni atyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)