Ndjeshmëria haptike e Apple Watch mund të rregullohet

motor taptik

Që nga prezantimi i saj, një nga gjërat që Apple publikoi me zhurmë të madhe është teknologjia e re haptike që Apple Rights Watch në mënyrë që të njoftojë përdoruesin për hyrjen e një mesazhi, një thirrje ose në përgjithësi ndonjë njoftim në mënyrën e dridhjes.

Kjo teknologji e re nuk ka asnjë lidhje me dridhjet që mund të gjenden në pajisje të tilla si iPhone, pasi që nëse shfletojmë pak brenda do të shohim se kjo dridhje vjen nga një motor i vogël që ka në boshtin e saj një disk asimetrik që kur rrotullohet prodhon dridhjen.

Në rastin e Apple Watch, ai përdor një bërthamë ferromagnetike që lëkundet në varësi të rrymës që trajton përmes një spiralje që ka rreth tij. Epo, fakti është se rrëshqitjet e tokës për këtë bërthama janë aq të buta sa të duket sikur një gisht po prek lëkurën e kyçit të dorës.

Sidoqoftë, lëkura e të gjithëve nuk ofron të njëjtën rezistencë ndaj dridhjeve, dhe për këtë arsye, ky efekt haptik mund të shqetësojë disa përdorues. Apple ka menduar për gjithçka dhe ka rregulluar në menunë e sistemit operativ të Apple Watch mundësinë e rregullimit të efektit. Për këtë duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:

 • Ne kemi hyrë brenda settings dhe ne lundrojmë derisa të arrijmë në seksionin e Tingulli dhe dridhjet.

ora e mollës-haptica

 • Tani e kthejmë kurorën e orës për të ulur dhe për të arritur një rrëshqitës ku mund të rregulloni intensitetin haptik.

Duhet të theksohet se ka shumë funksione të Apple Watch që ne mund t'i modifikojmë nga aplikacioni Apple Watch në iPhone. Për ta bërë këtë, hapat që duhet të ndiqni këtë herë janë:

 • Hyni në aplikacionin Apple Watch dhe klikoni në skedë Apple Watch.

aplikacion haptic-iPhone

 • Tani duhet të klikoni në skedën Ora ime dhe më pas Tingulli dhe dridhjet.
 • Në fund, rregulloni rrëshqitësin ashtu si do të vepronit në Apple Watch.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.