Ndryshoni motorin e parazgjedhur të kërkimit në Safari në një mënyrë të thjeshtë

Shfletuesit në Safari

Cilido shfletues që përdorni, kur bëni një kërkim specifik, do ta bëjë këtë në motorin e kërkimit që keni lënë si të paracaktuar. Në rastin e Safari, na lejon të zgjedhim tre motorë kërkimi të ndryshëm kështu që, kur shkruajmë një fjalë ose frazë të caktuar në të njëjtën shirit të adresave të shfletuesit, ajo do ta kërkojë atë në motorin e parazgjedhur të kërkimit.

Lloji i motorit të kërkimit për tu përdorur ekspeditë gjuetine mund të zgjidhet brenda Preferencave të aplikacionit. Sidoqoftë, nëse jeni një përdorues që me siguri ndryshon motorët e kërkimit, bëhet pak e rëndë që duhet të futesh në atë panel vazhdimisht. Kjo është arsyeja pse sot ne ju tregojmë në këtë artikull një shkurtore të vogël që Apple ka vendosur në Safari në një mënyrë strategjike.

Ekzistojnë tre motorë kërkimi që mund të zgjidhni në Safari që ai të bëjë kërkimet. Siç ju kemi thënë më parë, në mënyrë që të ndryshojmë motorin e parazgjedhur të kërkimit, do të duhet të futim Preferencat e Safari dhe Skeda e përgjithshme le të shkojmë në zbritje Motori i parazgjedhur i kërkimit.

Në atë drop-down ne do të jemi në gjendje të zgjedhim midis motorit të kërkimit Google, Yahoo! dhe Bing's. Deri tani, motori i kërkimit që është i paracaktuar në sistemet e Apple, si iOS ashtu edhe OS X është i Google. Sidoqoftë, Duket se në betat e iOS 8 dhe OS X 10.10 të ri është Bing the graceful. Ne do të shohim se cili prej tyre është ai që mbretëron në versionin përfundimtar të të dy sistemeve.

Preferencat-Safari

Tani, nëse jeni një përdorues që ka nevojë të ndryshojë rregullisht motorin e kërkimit, do të jeni në gjendje ta bëni këtë pa hyrë në panelin e Preferencave duke kryer hapat e mëposhtëm:

  • Hapni një dritare Safari dhe vendosni kursorin tuaj në shiritin e adresave.
  • Fshi adresën e cilitdo web që ju keni si faqen tuaj.
  • Shtypni shiritin hapësinor për të shfaqur një menu në të cilën mund të zgjidhni motorin e kërkimit që dëshironi të përdorni.

Motorët e kërkimit

Ajo që sapo ju treguam është një shkurtore që Apple ka vendosur në shiritin e adresave, duke menduar për përdoruesit që me të vërtetë kanë nevojë të ndryshojnë motorët e kërkimit shumë herë në ditë. Edhe një herë, truke të vogla që e bëjnë shfletuesin Safari më produktiv se konkurrentët e tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.