Si të ndryshoni përmasat e ikonave Dock

Sa herë që djemtë nga Cupertino lëshojnë një version të ri të macOS, është gjithmonë e këshillueshme që të kryeni një instalim të pastër, nga e para, në mënyrë që të mos tërheqim probleme të performancës në versionin e ri macOS. Ndërsa muajt kalojnë, ka më shumë gjasa që Dock-i ynë të ketë një numër të madh aplikimesh, aplikacione që në disa raste mund të mos i kemi përdorur praktikisht në asnjë moment, por i kemi pasur gjithmonë atje për çdo rast, në rast Kur numri i aplikacioneve në Dock është shumë i lartë, ka të ngjarë që duhet të zvogëlojmë madhësinë e ikonave që shfaqen në Dock në mënyrë që kur vendosni miun mbi të, vazhdoni të mbushni të gjithë ekranin pa e lënë atë.

Për fat të mirë mundësitë e personalizimit të macOS Dock janë shumë të mëdha. Ne mund të ndryshojmë pozicionin e tij në mënyrë që në vend që të vendoset në pjesën e poshtme, nëse ndodhet në anën e djathtë ose të majtë të ekranit. Mund ta konfigurojmë gjithashtu që të fshihet automatikisht dhe të shfaqet vetëm kur vendosim miun mbi pjesën ku duhet të jetë (poshtë, djathtas ose majtas). Por gjithashtu na lejon të ndryshojmë madhësinë e ikonave që shfaqen në të.

Ndrysho madhësinë e ikonave të dokut

  • Së pari kalojmë te Preferencat e Sistemit.
  • Tjetra, ne klikojmë në Dock, ikona e tretë që gjendet në krye të menusë.
  • Në dritaren tjetër shkojmë te Size, opsioni i parë që shfaqet.
  • Për të ndryshuar madhësinë e ikonave Dock, ne thjesht duhet ta zhvendosim treguesin në të djathtë, nëse duam t'i bëjmë ato më të vegjël, ose në të majtë nëse duam t'i bëjmë ato më të mëdha.

Ndërsa lëvizim treguesin, ne mund ta shohim rezultatin direkt në Dock, kështu që shpejt do të jemi në gjendje të dimë se cila është masa që i përshtatet më mirë nevojave tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.