Ndryshoni motorin e kërkimit në shfletuesin tuaj

motor kërkimi-0

Aktualisht në praktikë pothuajse çdo shfletues që mund të gjejmë për të shkarkuar në internet integron «Google Search» si motor kërkimi i paracaktuar, pasi siç e dimë, mbase është Google që ka algoritmi më i përparuar nga sa ekzistojnë sot për këto beteja.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e mundur që ne të mos konsiderojmë një mundësi tjetër pasi që jemi mësuar me rezultatet e ndërfaqes që Google kthen dhe komoditetin për të mos pasur nevojë të prekim asgjë duke menduar se po përdorim më të mirën dhe për atë arsye, nëse funksionon ... pse të ndryshojmë?

Sidoqoftë, ne nuk mund ta besojmë gjithmonë Google për gjithçka, megjithëse të jetë më efektive në 90% të rasteve, Nuk është i pagabueshëm, kështu që nëse po kërkojmë një temë më specifike speciale dhe nuk gjejmë asgjë herën e parë, mund të konsiderojmë të ndryshojmë motorin e kërkimit për një kohë për të konfirmuar se sa i mirë është Google dhe nëse do të humbasim vërtet më pak.

Për ta bërë këtë, nëse duam të ndryshojmë, thjesht duhet të lokalizojmë opsionin në secilin prej shfletuesve më të përdorur. Në Safari ne vetëm duhet të shkojmë në menu Safari> Preferencat> Të Përgjithshme> Motori i Parazgjedhur i Kërkimit dhe zgjidhni midis Bing, Yahoo ose Google.

motor kërkimi-1

 

Në Firefox dhe Opera Thjesht duhet të klikojmë në shigjetën e motorit të kërkimit për të zgjedhur midis shumë më shumë opsioneve sesa atyre që na jep Safari, përveç që mund të menaxhojmë motorët e kërkimit për të shtuar ato që na interesojnë më shumë, duke qenë në gjendje të përfshijmë motorët e kërkimit siç janë Baidu ose Yandex.

motor kërkimi-2

E fundit në krom Do të na duhet të vendosim vetëm në majë të shiritit të adresave dhe duke shtypur Ctrl + Kliko (butoni djathtas), do të shfaqet opsioni për të redaktuar motorët e kërkimit.

motor kërkimi-3

Edhe nëse ndihemi rehat me Google siç thashë më parë, mund ta provojmë dhe ta bëjmë atë të funksionojë me motorë të tjerë kërkimi mbase mund të befasohemi këndshëm.

Më shumë informacion - Njoftimet Safari 7.0 në Mavericks dhe shtytje në ueb


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael Ángel Montes Redondo. dijo

  Pajtohem por ata nuk shpjegojnë se si të bëhet për ta pasur atë. -Si e kam shfletuesin që ju rekomandoni-?

 2.   Lorena dijo

  Përshëndetje!! Unë e kam bërë atë në makinën time dhe akoma shfaqet Bling. Kjo do të thotë, kur në shiritin e adresave vendos diçka për të kërkuar dhe unë godas intro, para se të shfaqej vetëm google dhe tani ajo duket e bling. Unë bëj atë që ju rekomandoni, por që vazhdon të shfaqet ... është një virus?