Ndryshoni sfondet në desktop të shumëfishta OSX

DREJTA SHUM SHUM. HISTORIKU

Që kur erdhi në jetën tonë në OSX Lion të vjetër, mundësia e shumëfishtë tavolina në sistem, në mënyrë që një përdorues të ketë shumë desktopë me aplikacione të ndryshme në secilën prej tyre.

Ndërsa sistemi i mollës së kafshuar ka evoluar në OSX Mavericks aktuale, janë shtuar funksionalitete të reja që e bëjnë më të lehtë dhe më produktiv përdorimin.

Sot ne ju sjellim një hile të vogël, e cila do t'ju tregojë diçka që ndoshta nuk e keni vërejtur, dhe kjo është që edhe pse sistemi ju lejon të krijoni desktop të ndryshëm, kur vendosni një skedar të caktuar në desktop, ai kopjohet në secila nga tryezat, kështu që ndryshimi midis tryezave ekzistuese është dritaret që keni hapur në secilën prej tyre.

HISTORIKU I BARAZAVE TU BARAVE

Sidoqoftë, në ato tryeza mund të bëni një modifikim që nuk do të ndikojë në pjesën tjetër. Bëhet fjalë për sfondet që vendosni. Në secilën prej tyre do të jeni në gjendje të vendosni një sfond të ndryshëm që ju ndihmon të identifikoni më mirë desktopin me një shikim të thjeshtë.

Për ta bërë këtë, ju vetëm duhet të shkoni në secilën nga tryezat dhe të modifikoni në Preferencat e sistemit en Desktop dhe Screensaver fondet që dëshironi për secilën prej tyre.

HISTORIKU I DESKAVE T NDRYSHME

Mos harroni se për të krijuar tryeza të ndryshme, një nga mënyrat për ta bërë këtë është të shtypni F3 në tastierë dhe pastaj vendosni kursorin e miut në këndin e sipërm të djathtë derisa të merrni mundësinë për të shtuar. Për të eleminuar njërën prej tyre, ata gjithashtu ju vendosin në majë të miniaturës derisa të shfaqet në qoshe "x" për të eleminuar.

Më shumë informacion - Si të shtoni 'motin' dhe miniaplikacionet e tjera në desktopin e Mac-së


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)