Si të kaloni shpejt midis opsioneve të hyrjes dhe daljes audio në OS X

MacBook Air 2016-më i hollë-0

Nëse keni qenë duke përdorur kompjuterët Apple dhe sistemin e tyre OS X për një kohë, do ta dini se inxhinierët e softuerit Cupertino kanë përfshirë gjithmonë shkurtesat brenda sistemit që gradualisht bëhen të njohura. Megjithatë ka disa që, pavarësisht se jeni shumë të qartë sapo t’i zbuloni, duhet kohë për t’i gjetur.

Ky është rasti i shkurtores që ne do t'ju shpjegojmë sot dhe kjo është nëse keni pajisje të ndryshme të hyrjes audio të lidhura me Mac tuaj, si dhe të ndryshme daljet e audios qoftë nga softueri apo hardueri për të qenë në gjendje të ndërrojmë mes tyre ajo që normalisht duhet të bëni është të shkoni te System Preferences> Tingulli dhe t'i modifikoni ato.

Por siç ka ndodhur në shumë raste, ka disa veprime në OS X që mund të bëhen në disa mënyra të ndryshme, duke e bërë sistemin shumë më produktiv në rast se i njihni ato. Kjo është arsyeja pse nëse jeni në situatën që keni hyrje dhe dalje të ndryshme audio në Mac-un tuaj, hapat që do të bëni do të duhet të vazhdoni të jeni në gjendje të kaloni midis tyre nga shiriti i menusë Finder janë më poshtë:

  • Ne hyjmë në Launchpad dhe hapim Preferencat e sistemit.
  • Tani futim artikullin tingull e cila është vendi ku bëhen të gjitha ndryshimet në lidhje me tingullin e Mac tuaj dhe hyrjet dhe daljet e tij.

Menuja kryesore-tingulli

  • Nëse shikoni në fund të dritares keni një kuti kontrolluese që ju jep mundësinë ikona e vëllimit të sistemit që do të shfaqet në shiritin e menusë. Ne e shënojmë atë në mënyrë që ikona e një altoparlanti të shfaqet në shiritin e Gjetësit.

Nën-menu-tingull

Tani mbyllim dritaren e Preferencave të Sistemit dhe shkojmë te ikona e shiritit të menusë Finder që kemi aktivizuar. Siç mund ta shihni në ikonë, kur të klikoni në të, do të jeni në gjendje të rrisni ose zvogëloni vëllimin, por në të njëjtën kohë klikoni në ikonë ju shtypni butonin «alt» menunë që shfaqet ndryshon dhe ju tregon hyrjet dhe daljet audio të Mac-ut tuaj në mënyrë që t'i ndryshoni ato shpejt dhe me lehtësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.