Ndryshoni vendndodhjen e fotove të ekranit Mac

Ndryshoni vendndodhjen e paracaktuar të ruajtjes për pamjet e ekranit në Mac

Një nga funksionet që mund të përdorim më shumë në Mac-et tona është kapja e ekranit. Si parazgjedhje, macOS ruan të gjitha këto kapje në të njëjtën dosje, të cilën duhet ta dimë paraprakisht, e cila do të jetë në gjendje të gjejmë atë që kemi kapur. Shtë e vërtetë që ka shumë më shumë aplikime intuitive të jetë në gjendje të kryejë këtë proces dhe të jetë në gjendje të zgjedhë se ku ruhen imazhet. Por në Mac-in tonë, ne mundemi ndryshoni vendndodhjen e paracaktuar të ruajtjes. Në këtë manual të thjeshtë, ne ju tregojmë se si ta bëni këtë ndryshim dhe të personalizoni dosjen e destinacionit.

Ne do të përdorim terminalin e Mac-ut tonë për të ndryshuar vendndodhjen e paracaktuar të ruajtjes së fotografive tona

Edhe pse mënyra për të ndryshuar dosjen e destinacionit të fotove tona në Mac nuk është shumë intuitive, mund të bëhet dhe procesi nuk është shumë i komplikuar. Sigurisht, duhet të marrim parasysh se duhet përdorni terminalin macOS.

Pra, vamos të fillosh:

Pasi të kemi filluar terminalin Mac. Duhet ta shkruajmë komanda vijuese:

com.apple.screencapture vendndodhja /Piktura

Mbani në mend se ne duhet ndryshoni aty ku thotë Piktura nga dosja ku dëshirojmë që tani të ruhen pamjet e ekranit. Shtypim Enter.

Tani shkruajmë komandën vijuese në mënyrë që zbatohen ndryshimet menjëherë në kompjuterin tonë.

killall SystemUIServer

Nëse i keni filluar këto hapa, nuk duhet të rifilloni ose të vrisni procesin, por për çdo rast, ju e dini këtë mund të kthehet mbrapsht dhe lëri gjithçka siç ishte. Vetëm në rast se diçka shkon keq ose nuk ju pëlqen rezultati.

Me vetëm komanda e rimarrjes që kemi treguar në fillim do të ishte e mjaftueshme për të pasur gjithçka siç ishte në fillim:

com.apple.screencapture vendndodhja /Piktura

¿Duket lehtë, apo jo? Nuk ka asgjë për t'u frikësuar nëse doni ta provoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Juan dijo

  I dashur, nuk ka punuar për mua dhe tani i ruan ato në kujtesë, unë do të vlerësoj indikacionet për t'i ruajtur në desktop.

  regards