Ne krahasojmë specifikimet kryesore të Mac mini aktual dhe atë të mëparshëm

Krahasimi i Mac mini i mëparshëm me ato që u prezantuan dje është ajo që na tregon se Mac mini mini i ri ka shumë pak. Ne po flasim për Mac që nuk kanë asnjë lidhje me njëri-tjetrin dhe që versionet e mëparshme të këtyre minit Mac ofronin pajisje mjaft të vjetra për shkak të politikave të azhurnimit të Apple.

Kjo nuk do të thotë që Mac mini i mëparshëm nuk e ka kryer funksionin e tij siç duhet dhe se përdoruesit që e kanë atë duhet të kalojnë në modelin e ri, larg tij. Ajo që është e vërtetë është se ndryshimi është i rëndësishëm kur shikojmë specifikimet të njëri-tjetrit ballë për ballë.

Dje kompania dërgoi Mac mini-in e saj të ri "nga hapësira", me të cilën shpreson të rifitojë ndjenjat e mira midis përdoruesve më të kërkuar për sa i përket energjisë dhe padyshim që të fitojë më shumë para me çmime disi më të larta duke filluar nga një model i ndërmjetëm prej 805 euro që kosto mini e mëparshme me specifikime "të ngjashme të brendshme" por gjithmonë më e vjetër për sa i përket moshës së procesorit, më pak RAM, etj.

Çmimet dhe specifikimet e mëparshme të Mac mini

555,59 € për PC me dy bërthama 5GHz Intel Core i1,4 (Turbo Boost deri në 2,7GHz) PC me 3MB memorie të përbashkët L3.

805,59 € për Mac mini me 5GHz dual-core Intel Core i2,6 (Turbo Boost deri në 3,1GHz) me 3MB memorie të përbashkët L3 Opsioni i konfigurimit me 7 GHz dual-core Intel Core i3 (Turbo Boost deri në 3,5 GHz) me 4 MB memorje të përbashkët L3.

1.105,59 € për Mac mini me procesor Intel i5 me dy bërthama 2,8GHz (Turbo Boost deri në 3,3GHz) me 3 MB memorje të përbashkët L3. Opsioni i konfigurimit me 7 GHz dual-core Intel Core i3 (Turbo Boost deri në 3,5 GHz) me 4 MB memorje të përbashkët L3.

Kapacitetet dhe konfigurimet e diskut të mëparshëm Mac mini

Baza e ngurtë 500 GB (5.400 rpm) me opsionin e konfigurimit të 1 FB Fusion Drive 1 TB (5.400 rpm) hard disk me opsionin e konfigurimit të 1 TB Fusion Drive ose hapësirën e ruajtjes së flash (njësia e kujtesës së ngurtë) 256 GB. 1TB Fusion Drive me opsion konfigurimi me 2TB Fusion Drive ose 256 GB, 512 GB, ose 1TB hapësirë ​​flash dhe 4 GB memorje 3MHz LPDDR1.600. Ne gjithashtu kishim një mundësi konfigurimi me 8 ose 16 GB, 8 GB prej 3 MHz LPDDR1.600 memorie Opsioni i konfigurimit me 16 GB, 8 GB memorie LPDDR3 1.600 MHz

Formatet e mbështetura të videos

Mbështet deri në dy shfaqje me një rezolucion prej 2.560 x 1.600 pikselë, të dyja me kapacitet për miliona ngjyra. Dalja e videos HDMI mbështet rezolucionin 1080p deri në 60 Hz, 3.840 me 2.160 në 30 Hz, ose 4.096 me 2.160 në 24 Hz.

Lidhjet dhe shtesat

 • Dy porta Thunderbolt 2 (deri në 20 Gb / s)
 • Katër porta USB 3 (deri në 5 GB / s)
 • Porti HDMI
 • Vendi i kartës SDXC
 • Porti Gigabit Ethernet
 • Hyrja audio
 • Fole 3,5 mm kufjesh
 • Marrës infra të kuqe

Mac mini i ri shton konfigurimet dhe çmimet e mëposhtme

 • Modeli i hyrjes fillon me 899 euro dhe mbart një procesor 4-bërthamor 3 GHz Intel Core i3,6, 6 MB memorje të përbashkët të nivelit 3.
 • Versioni 1.249 është versioni bazë për modelin e procesorit 6-bërthamor. Në këtë rast, montoni një Intel Core i5 me gjashtë bërthama në 3 GHz, Turbo Boost deri në 4,1 GHz dhe 9 MB memorje të përbashkët të nivelit 3.

Opsionet e konfigurimit për modelin 6-bërthamë shtojnë mundësinë për të montuar një procesor Intel Core i7 me gjashtë bërthama 3,2GHz, Turbo Boost deri në 4,6GHz dhe 12 MB MB memorje të përbashkët L3. Kujtesa bazë për të dy modelet 8GB 4MHz DDR2.666 SO-DIMM, me mundësinë e shtimit të 16, 32 ose 64 GB në të dy modelet. Kapaciteti SSD për modelin bazë është 128 GB PCIe SSD, me një 256 GB, 512 GB, 1 TB apo edhe 2 TB SSD që janë në gjendje të shtojnë më shumë hapësirë ​​në kurriz të blerësit.

Për modelin 256 GB dhe çmim më të lartë (1.249 €) opsionet e konfigurimit të diskut janë gjithashtu 512 GB, 1 TB ose 2 TB. Të dy ekipet shtojnë grafikë Intel UHD Graphics 630 dhe ne nuk shohim një mundësi për të ndryshuar.

Formatet e mbështetura të videos

Deri në tre monitorë mund të lidhen njëkohësisht. Dy monitorë me rezolucion 4.096 me 2.304 në 60 Hz përmes Thunderbolt 3 plus një monitor me rezolucion 4.096 me 2.160 në 60 Hz përmes HDMI 2.0 ose deri në dy monitorë që janë një monitor me rezolucion 5.120 me 2.880 në 60 Hz përmes Thunderbolt 3 plus një monitor me rezolucion 4.096 me 2.160 në 60 Hz përmes HDMI 2.0. Rezultatet e mbështetura të videos dixhitale Thunderbolt 3

 • Dalja vendase DisplayPort përmes USB-C
 • Daljet nga Thunderbolt 2, DVI dhe VGA përmes adaptorëve (shiten veçmas)

Lidhjet dhe shtesat

Katër porta Thunderbolt 3 (USB-C) që mbështesin:

 • DisplayPort
 • Rrufe (deri në 40 Gb / s)
 • USB 3.1 Gen 2 (deri në 10 Gb / s
 • Thunderbolt 2, HDMI, DVI dhe VGA (kërkon adaptues, shiten veçmas)
 • Dy porta USB 3 (deri në 5 Gb / s)
 • Porta HDMI 2.0
 • Porta Gigabit Ethernet (opsioni i konfigurimit me 10 GB Ethernet)
 • Fole 3,5 mm kufjesh

Në të vërtetë këto skuadra janë krejtësisht të ndryshme dhe Apple dëshiron t'i japë një shtysë Mac mini duke shtuar të gjithë mishin në skarë, me specifikime më të fuqishme dhe gjithashtu me një çmim që nuk ka asnjë lidhje me Mac mini që ne të gjithë e dimë dhe çfarënuk kisha marrë një azhurnim të ri për katër vjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Carlos Garcia Melgarejo dijo

  Stillshtë akoma shumë e shtrenjtë, unë do të mbaj Hackintosh tim që edhe Mojave tashmë i sjell… ..