Netflix dhe YouTube të parët që ulin cilësinë e videos së përmbajtjes së tyre

YouTube

Sot në kohën që po jetojmë është shumë e rëndësishme mos e ngopni rrjetin në mënyrë që ata që duhet të punojnë nga shtëpia mund ta bëjnë atë me normalitet total dhe përveç kësaj është e nevojshme që popullata të shpërqendrohet me serialet e tyre, filmat dhe llojet e tjera të përmbajtjes në mënyrë që ata të shmangin largimin nga shtëpia dhe kjo është më e durueshme.

Cilësia e transmetimit të përmbajtjes ka një ndikim të madh në ngopjen e rrjetit në kohën e pikut të përdorimit maksimal, kështu që Bashkimi Evropian kërkoi që shërbime të tilla si Netflix të ulnin cilësinë e përmbajtjes së tyre për të shmangur ngopjen, megjithëse është e vërtetë askush nuk flet për një rënie të tarifës sipas kësaj humbje të cilësisë ...

Epo, tani YouTube është i pari që ul cilësinë e transmetimit të videos në Evropë për të shmangur shembjen gjatë karantinës së koronavirusit. Në këtë rast është ndryshe nga ajo që mund të shohim në Netflix pasi që njerëzit ose të paktën shumica e njerëzve nuk paguajnë për të përdorur këtë shërbim, kështu që në parim masa nuk duket aspak e keqe dhe nëse mund të shohim standarde të përmbajtjes cilësore për shmangni konsumin e lartë të gjerësisë së brezit Pra perfekt.

Netflix do ta zbatonte këtë masë për fushat në të cilat brezi i gjerë është më i drejtë për të arritur të gjithë, por ne tashmë kemi thënë që ata gjithashtu duhet të rregullojnë çmimet në rast se po paguan për të shikuar përmbajtje në 4k dhe ulin cilësinë e videos. Për momentin, kjo nuk diskutohet në masa, por pritet që në fund të fundit të marrin masa. Për tani gjithçka për të ndihmuar në këtë pandemi Ne e shohim atë me sy të mirë, por nuk duam që kompanitë të përfitojnë nga vullneti i mirë i miliona njerëzve.

Youtube do të ishte afër zbatimit të kësaj mase, siç tregohet edhe në Reuters, kështu që mos u habisni nëse shihni përmbajtje YouTube që transmetohet nga Mac me rezolucion më të ulët se zakonisht, jo se Mac ka probleme, është se YouTube po e kufizon atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.