Duke filluar nga Prilli, nëse blini një Mac në Rusi, ai do të ketë aplikime nga mëmëdheu

Mac në Rusi

Duke filluar nga PrilliNëse Apple dëshiron të vazhdojë shitjen e Mac-ve dhe pajisjeve të tjera në vend, do të duhet të lejojë që të instalohen një seri e aplikacioneve të saj të krijuara nga projektuesit rusë. Kjo përcaktohet nga legjislacioni i vendit dhe kompanitë duhet të respektojnë atë. Jo se ka shumë më shumë zgjedhje. Përkundër asaj që mbron Evropa, Rusia dëshiron që produkti i saj kombëtar të integrohet në atë ndërkombëtar.

Legjislacioni i ri që hyn në fuqi që nga 1 Prilli në Rusi kërkon që ato kompani që shesin pajisje teknologjike në vend duhet të bëjnë lejojnë instalimin e disa aplikacioneve lokale. Për këtë arsye, Apple, për të vazhduar shitjen e Mac, iPhone, iPad dhe kaq shumë, etj., Duhet të lejojë që aplikacionet e krijuara nga vendasit rusë të integrohen në softuerin e ndërmarrjes kaliforniane.

Dhoma e ulët e parlamentit e Rusisë miratoi ligjet në nëntor 2019 që kërkojnë instalimin e aplikacioneve të miratuara nga qeveria në pajisjet elektronike të shitura në vend. Ndërsa prezantimi i rregullave ishte shtyrë më parë, duket se Apple po përgatitet të pajtohet me legjislacionin para prezantimit të tij në prill.

Zyra rajonale e Apple ka konfirmuar se tashmë ka një marrëveshje në këtë drejtim dhe që nga 1 Prill ata do të paraqesin një ekran të ri për përdoruesit. Do të ofrohet një përzgjedhje e aplikacioneve të prodhuara nga zhvilluesit rusë. Përdoruesit do të jenë në gjendje të zgjedhin cilat aplikacione do të lejojnë ose refuzojnë të instalojnë përmes këtij ekrani si pjesë e procesit të konfigurimit.

Tani ata janë ende duke diskutuar me Apple se cilat aplikacione duhet të përfshihen në listë. Një listë që nuk është e mbyllur dhe se mund të evoluojë me kalimin e kohës. Thashethemet thonë se aplikacionet për të cilat flitet përfshijnë:

 • shfletues
 • antivirus
 • Harta
 • mjetet e mesazheve
 • një aplikim i shërbimet shtetërore
 • një për sistemin e pagesave Mir Pay

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.