Nga vjen emri "iPod"?

Nga vjen emri iPod
Emri i iPod sugjeruar nga zoti Vinnie chieco, një shkrimtar reklamash që jeton në San Francisko. Chieco ka punuar me të mollë si pjesë e një grupi të vogël detyra e të cilit ishte të hartonte mënyrën më të mirë për të prezantuar pajisjet për publikun e gjerë.

«Një mijë këngë në xhepin tuaj», ky ishte slogani përshkrues i produkt, ashtu bëri Punë, kështu që emri nuk ka pasur nevojë të bëjë me disa funksione të lojtar.

Strategjia e mollë rreth qendër dixhitale Ishte flamuri që udhëhoqi nisjen e aparat, mushama është një shpërndarës ose pikë qendrore e lidhjes për shumë Gadgets, gjë që e shtyu Chieco të mendonte për përqendruesit, domethënë, objektet në të cilat janë të lidhur të tjerët.

Chieco shpiku, se përqendruesi përfundimtar do të ishte një anije kozmike dhe ai mund të braktisë anijen në një më të vogël, por ju duhet të ktheheni në anijen për të furnizuar veten me karburant dhe ushqim. Ishte kur ata i treguan Checo një iPod me pjesën e përparme plastike që ai tha: "Sapo pashë iPod të bardhë mendova për 2001", dhe shtoi: "Hap sallën e dyerve të pod Bay!". Dhe duke shtuar prefiksin tradicional «i» (si ai i iMac), ata më pas i dhanë emrin iPod.

Përmes | Ipodizuar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.