Ngjarjet më të spikatura të Apple gjatë dekadës. 2010 deri në 2019

Logoja e mollës

Duket si një gënjeshtër, por kanë kaluar dhjetë vjet të tjera. Një dekadë pas ngjarjeve të Apple. Triumfet e tij të mëdha dhe gjithashtu dështimet e tij. Në këtë artikull ne ju tregojmë ngjarjet më të rëndësishme që ka kaluar ndërmarrja në 10 vitet e fundit.

Ne tashmë jemi 1 janar 2020. Një dekadë e re. Gezuar Vitin e Ri! Nga të gjithë ne, ata prej nesh që dita ditës sigurohemi që lajmet më të fundit të Apple t'ju vijnë sa më shpejt të jetë e mundur. Në këtë postim të ri, ne marrim nostalgji dhe rishikim të cilat kanë qenë ngjarjet më të jashtëzakonshme (sipas mendimit të shkrimtarit) nga 2010 në 2019.

Një dekadë e Apple e dedikuar për fillimin e teknologjive të para

Ne do të shkojmë më përpara në kohë përpara. Vendosni rripin e sigurimit sepse do të ecim shpejt në kohë.

2010

 1. Sapo filloi vitin, më 5 janar, Apple raportoi se App Store arriti shifrën jo të konsiderueshme të 3.00 milion shkarkime. Në këtë mënyrë, ajo u pozicionua në krye të kompanive për sa i përket aplikacioneve të shkarkuara nga përdoruesit. Nuk është çudi që kompania kujdeset aq mirë për zhvilluesit.
 2. 27 Janar. Apple lançon atë që për mua, të paktën, ka qenë pajisja më e mirë e Apple në këtë dekadë dhe ajo që ka shënuar një rrugë të vërtetë për kompanitë e tjera. IPad u prezantua për publikun. Deri në maj të po këtij viti, 2 milion pajisje iPad ishin shitur tashmë.
 3. Në prill u prezantua iOS 4
 4. U prezantua 7 qershori iPhone 4. Të kujtohet? Çfarë risie në atë kohë. Çfarë mendoni për atë pajisje në ditët e sotme?

Apple prezanton iPhone 2010 në 4

2011. Një vit i trishtuar për Apple.

 1. 6 janar. Apple lançon dyqanin e aplikacioneve Mac me bindjen e qartë se instalimi dhe azhurnimi i aplikacioneve për kompjuterët Mac ishte më i lehtë se kurrë.
 2. 6 qershor. Apple prezanton iCloud. Një grup shërbimesh të reja falas në re që funksionojnë në mënyrë të përsosur të integruar me iPhone, iPad, iPod touch, Mac ose PC për të ruajtur automatikisht dhe pa tel dhe për të dërguar përmbajtje në modalitetin e shtypjes në të gjitha pajisjet tuaja.
 3. 4 tetor. Siri lëshohet integruar në mënyrë të përkryer me iOS. Nëse dëshironi të argëtoheni pak, pyesni asistentin se çfarë është zero e ndarë me zero.
 4. 5 tetor. Steve Jobs ndërron jetë. "Të kujtoj se do të vdesësh është mënyra më e mirë që unë di të shmang grackën e të menduarit se ke diçka për të humbur. Ata tashmë janë zhveshur. Nuk ka asnjë arsye për të mos ndjekur zemrën tuaj. [..] Koha juaj është e kufizuar, mos e humbni duke jetuar jetën e të tjerëve ".

Steve Jobs i Apple ndërron jetë në 2011

2012

 1. Prezantohet vëllai i vogël i iPad. IPad Mini. Vetëm një vit pas vdekjes së Jobs. Me 7,9 inç Apple kaloi në rrethin e konsumatorit që dëshironte tableta të asaj madhësie.
 2. Introducedshtë prezantuar lidhës i ri SIM dhe Rrufeja për iPhone. Apple i tha lamtumirë lidhësit 30-pin. Zëvendësuesi i tij është shumë më i vogël, përveç që ofron avantazhe të tjera të tilla si një shpejtësi më e lartë e transferimit të të dhënave
 3. Qershor Siri mëson spanjisht falë iOS 6

Lidhës rrufe Apple

2013 dhe 2014

Vitet e vazhdueshme. Me lëshime të versioneve të përmirësuara të pajisjeve ekzistuese. Apple vazhdoi të fitonte para me pajisjet e saj dhe çdo ditë ishte më e fortë në sektor. Por asgjë e shquar.

2015. Viti i orës Apple.

 1. 8 qershor. Apple prezanton Apple Music. Shërbimi i transmetimit të muzikës nga Apple që ka miliona abonentë dhe bëri revolucion në treg. Jo për shkak të risisë, por për shkak të mënyrës se si kompania vepron ndaj këngëtarëve dhe kompozitorëve.
 2. Apple Watch prezantoi. Me sistemin e vet operativ, WatchOS do të revolucionarizonte tregun e Mallrave. Përdoruesi mund ta drejtojë telefonin e tij përmes kyçit të dorës.
 3. Një revolucion i vërtetë paraqitet në iPad. IPad Pro. Me tastierën inteligjente dhe majë shkruese do të bëhej një pajisje e domosdoshme për zhvilluesit.

Brezi i parë Apple Watch

2016

 1. AirPods janë lëshuar. Një produkt që ishte një ndryshues i vërtetë i lojërave për kufjet pa tel. Disa helmeta që askush nuk vinte bast do të qëndronin në veshët e tyre për më shumë se 10 minuta dhe do t'i shikonin tani.
 2. Kampusi Apple ka mbaruar. Më në fund ambicia e Steve Jobs sheh fundin e saj.
 3. Zgjedhjet presidenciale të Amerikës fitohen nga Donald Trump, i cili do të jetë një faktor kryesor në disa veprime të ardhshme të Apple.

AirPod-et origjinale të Apple

2017

 1. Hapja e HomePod. Apple fillon të tregojë se si dëshiron të jetë e ardhmja e shtëpive tona. Më i mençur dhe me më shumë pajisje që na ndihmojnë në detyrat më të përditshme. U njoftua në qershor, por vetëm në dhjetor kur u lançua në treg, për shkak të disa problemeve.
 2. Introducedshtë prezantuar iPhone X. Butoni fizik i fillimit shpërndahet dhe Futet ID-ja e fytyrës.

Apple lançon HomePod

2018

 1. Dështimi i nisjes së AirPower. Pas shumë problemesh, më në fund kurrë nuk e pa dritën.
 2. App Store mbush 10 vjeç. Ajo u prezantua më 10 korrik 2008 me 500 aplikacione. Ai hapi dyert për çdo zhvillues që të krijojë një aplikacion me cilësi të lartë dhe ta shpërndajë atë pa ndonjë problem.

Apple AirPower

2019. Ne kemi arritur në fund të dekadës.

 1. AirPods Pro. Megjithëse ato janë një evolucion i AirPods, ato janë në këtë listë sepse ato kanë qenë një përparim në lidhje me paraardhësit e tyre. Anulimi i zhurmës, rezistenca ndaj ujit dhe jastëkët e veshit të këmbyeshëm kanë qenë shenjat dalluese të tij.
 2. Mac Pro. Humbni i-në, nga iMac. Por është e vetmja gjë që humbet, sepse ky kompjuter i ri është një kafshë në teknologji dhe fuqi. Një evolucion i vërtetë i shumëpritur.
 3. Shërbime të reja Apple. Apple TV + u përqendrua në cilësinë e prodhimeve të saj. Arcade me mollë, me normën e saj të sheshtë për lojërat video për të gjitha pajisjet. Biznesi i së ardhmes për Apple.
 4. Zhdukja e aplikacioneve iTunes dhe 32-bit. ITunes zhduket siç e kishim njohur deri më tani, me macOS Catalina. Gjithashtu aplikacionet jo 64-bit nuk punojnë me këtë macOS të ri.
 5. Pamja e MacBook Pro 16 inç. Laptopi me ekranin më të madh të bërë ndonjëherë. Një kompjuter i ri me mete si gjithmonë.

Apple TV +

Një dekadë ishte shumë interesante. Appleshtë e vështirë për Apple ta kapërcejë atë, por sistemet e realitetit të zgjeruar po godasin fort. Ata me siguri do të kenë shansin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.