Konfiguroni qendrën e njoftimeve, në OS X Mountain Lion

mal-luan

Ne do të shohim disa truke për të konfiguruar, modifikuar, anuluar dhe pse të mos mësojmë diçka të re nga Qendra e njoftimeve OS X Mountain Lion. Sot do të shohim tre prej tyre dhe me të cilat mund të anulojmë njoftimet, të shtojmë një këshillë (kombinim çelësash) për të hyrë në të dhe për të eleminuar tingullin kur marrim një, ka më shumë, por tani do t'i shohim këto tre.

Një nga avantazhet është se të qenit i sinkronizuar me iPhone ose iPad na lejon të shohim të gjitha njoftimet që na vijnë nga Mac-u ynë, por gjithashtu mund të redaktojmë sipas dëshirës sonë se si duam t'i shohim ato ose thjesht nëse nuk duam të shikoj ata.

"Qendra e Njoftimit" është një nga risitë e sistemit të fundit operativ Apple, ne mund ta përdorim atë vetëm në OS X Mountain Lion dhe vjen direkt nga iOS. Le të shohim këto "marifete" të thjeshta për të çaktivizuar ose aktivizuar vetë njoftimet, tingullin ose për të shtuar një tip për të hyrë lehtë në të.

Ndaloni njoftimet

Për ta bërë këtë duhet të klikojmë në ikonën e njoftimeve që është në këndin e sipërm të djathtë me shtypet çelësi "alt", do të bëhet gri, gjë që tregon se tashmë kemi njoftime të çaktivizuara në Mac-in tonë.

Pamja e ekranit 2013-02-11 në 12.16.01_570x94_scaled_cropp njoftimi-qendra-o

Nëse nuk duam t’i çaktivizojmë plotësisht, domethënë, ajo që duam është të shikojmë një film para se të flemë të qetë pa marrë asnjë njoftim që na shqetëson (për shembull) ne thjesht duhet të hapim qendrën e njoftimit dhe të rrëshqasim gishtin brenda saj, do të shfaqet një buton Mos lloji shqetësoj, duke shtypur atë do të jemi gjatë gjithë ditës pa marrë njoftime, ditën tjetër ata do të aktivizohen përsëri pa prekur asgjë.

Pamja e ekranit 2013-02-11 në 12.26.04_570x94_scaled_cropp

Tingull i heshtur

Ne i marrim të gjitha njoftimet me një tingull, në mënyrë që të mos na shqetësojë nëse marrim shumë në fund të ditësNe thjesht hyjmë në menunë e Preferencave / Njoftimeve të Sistemit dhe mund të çaktivizojmë opsionin "Bëni një tingull kur merrni një njoftim", aq e thjeshtë sa kjo, ne gjithashtu mund të zgjedhim në aplikacionet që nuk duam të dëgjojmë zërin.

njoftimi-qendra-1

Shtoni një këshillë për të hyrë nga tastiera

Sidoqoftë, ne mund t'i qasemi njoftimeve duke shtypur direkt në ikonë nëse duam ta qasim atë më shpejt Ne mund të krijojmë një shkurtore të tastierës (Këshillë), kemi qasje në Preferencat e Sistemit / Tastierën / Kontrollin e Misionit dhe zgjedhim Trego qendrën e njoftimit, caktojmë kombinimin e çelësave që duam dhe e kemi gati, sa herë që bëjmë një kombinim të tillë do të hapemi qendra e njoftimeve.

njoftimi-qendra-2

Në postimet vijuese, do të shohim më shumë mundësi konfigurimi për Qendrën e Njoftimeve në OS X Mountain Lion.

Më shumë informacion - Apple po refuzon aplikacionet që tregojnë njoftimet e iTunes 11


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.