Një AirTag gjen një biçikletë në një grabitje të simuluar

biçikletë

Pa dyshim që AIRTAG Becomeshtë bërë modë. Një pajisje e vogël Apple që do të shitet si ëmbëlsira të nxehta. Jam i sigurt. Një gjurmues i integruar në ekosistemin "Kërko" të Apple, me një bateri që zgjat për një vit, dhe kushton 35 Euro. Suksese e sigurt.

Ndër të gjitha "idhujt" që po i bëjnë AirTag të dobët YouTube, kemi gjetur një video shumë interesante. Ata kanë simuluar vjedhjen e një biçiklete, e cila kishte një AirTag të fshehur. A e kanë gjetur?

Një dyqan biçikletash donte të provonte nëse ia vlen të fshihet një AirTag në një biçikletë, dhe kështu të jetë në gjendje ta lokalizojë atë nëse është e vjedhur. Për 35 Euro, ju është dashur të provoni nëse është efektive në rast vjedhjeje, dhe gjithmonë ta mbani të fshehur në biçikletë. Dhe e vërteta është se ata e gjetën atë.

Dyqani filloi duke konfiguruar një AirTag si një biçikletë, dhe pastaj e ngjiti nën shalë në një biçikletë të parkuar jashtë dyqanit. Një hajdut i "dyshuar" e çoi biçikletën e tij në një vend të panjohur. Ata pritën 10 minuta, aq kohë sa "hajduti" të ishte larg dyqanit dhe filluan kërkimet.

Ata morën vendndodhjen e parë 8 minuta pas grabitjes së pretenduar, dhe një të dytë pas 20 minutash. Intervalet relativisht të gjata ndoshta pasqyrojnë faktin se ishte një popullsi e vogël, kështu që relativisht pak njerëz ishin në rrugë në atë kohë. Për më tepër, 'hajduti' vazhdoi të lëvizte, kështu që shansi i vetëm për një azhurnim të vendndodhjes ishte në momentet kalimtare kur biçikleta kalonte mjaft afër një vendi. iPhone sikur për të përcjellë praninë e tyre.

Thonjtë e ndezur pak vendndodhje Ata ishin në gjendje të tregonin se ku ishte drejtuar hajduti i biçikletës dhe të merrnin me mend se cilat rrugë mund të zgjidhte ndërsa të shkonin. Në një qytet më të populluar, ata do të kishin më pak aftësi për të parashikuar se ku ishte drejtuar hajduti, por vendndodhja do të kishte qenë shumë më e saktë, pasi kishin gjetur shumë më shumë iPhone gjatë rrugës.

U desh gjysmë ore për të gjetur biçikletën e vjedhur

Vendndodhja e tretë ndodhi 26 minuta pas "grabitjes", dhe një i katërt në Minuta 33. Biçikleta ishte e vendosur në një zonë banimi, dhe ashtu ishte e vendosur fizikisht një gjysmë ore pasi u vodhën.

Apple nuk reklamon AIRTAG si një pajisje kundër vjedhjes, por sigurisht që mund të vihet në përdorim pa ndonjë problem. Pra, më shumë se një që do të fshehë është biçikleta, skuteri ose makina e tij, pa dyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.