Një dështim në serverat e Google ndikoi në shërbime të ndryshme iCloud

icloud

Nëse gjatë gjithë pasdites së djeshme keni përjetuar një problem me shërbimet e ndryshme që Apple na vë në dispozicion, ka të ngjarë që ju të keni fajësuar terminalin ose lidhjen tuaj të Internetit Ishte e diel dhe nuk më pëlqente të punoja. Por jo, problemi erdhi direkt nga Google.

Me sa duket shërbimi i ruajtjes së Google për kompanitë, Google Cloud, pësoi një prerje gjatë gjithë pasdites dje duke shkaktuar faqe dhe shërbime të shumta, duke përfshirë ato të vetë Google, Snapchat dhe Discord të ndalojnë punën ose të ngadalësojnë.

Problemet e serverit ICloud

Apple u prek gjithashtu nga kjo ndërprerje e përkohshme e komunikimit me serverat e Google, posta ishte më e prekura, iCloud Drive, Mesazhet, Fotot dhe Dokumentet, shërbime që u ekzekutuan dje pasdite me një ritëm më të ngadaltë se zakonisht.

Apple konfirmoi vitin e kaluar se varet nga Google Cloud si shtylla kurrizore për disa nga produktet e tyre iCloud, si dhe Amazon S3. Të dhënat që janë ruajtur në serverat e Google iCloud janë kontakte, kalendarë, foto, video, dokumente ndër të tjera, prandaj shumica e këtyre shërbimeve u prekën nga prerja.

Megjithëse Apple përdor servera të palëve të treta për të ruajtur të dhënat e klientëve, këto nuk kanë qasje në to në asnjë moment, siç shpjegoi kur konfirmoi se përveç serverave të Amazon, ai gjithashtu përdori Google.

Secila skedar është i ndarë në copa dhe i koduar duke përdorur AES-128 dhe një çelës që rrjedh nga përmbajtja e secilit fragment duke përdorur SHA-256. Apple ruan çelësat dhe skedarët metadata në llogarinë e përdoruesit iCloud. Fragmentet e koduara të skedarit ruhen, pa asnjë lloj identifikimi, në serverat e palëve të treta, të tilla si Google Cloud ose Amazon S3.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.