Një haker u përpoq të shantazhonte Apple

Një haker i ri kërcënon Apple

Askush nuk dyshon në biznesin e sigurisë kompjuterike se është shumë fitimprurës. Pavarësisht nëse jeni brenda ligjit ose jashtë tij. Dallimi është se nëse jeni në të parin, Ju kurrë nuk do të jeni si hakeri që u përpoq të shantazhonte Apple.

Le të jetë e qartë se një haker nuk është një person që është gjithmonë jashtë ligjit, por nëse është e vërtetë që disa prej tyre e pëlqejnë aventurën më shumë se të tjerët.

Një haker që donte të merrte ar në kurriz të Apple

Një haker shumë i ri në Londër është sjellë para autoriteteve pasi u përpoq të shantazhonte, në 2017, tek kompania amerikane me shitjen e të dhënave nga mijëra klientë të Apple.

Në moshën 22 vjeç, ky gjeni kompjuterik është shpallur fajtor e përpjekjes për të shantazhuar Apple me 100.000 dollarë në kartat dhuratë iTunes.

Çështja është se ky person në mënyrë të rreme pretendoi të ketë qasje në më shumë se 319 milion llogari iCloud, Dhe nëse ai nuk do të paguhej, ai do t'i jepte Apple një kohë të vështirë. Unë do ta shisja këtë qasje në tregun e zi.

Apple verifikoi që kërcënimi nuk ishte i vërtetë dhe raportoi këtë përpjekje zhvatjeje tek autoritetet. Ai e raportoi atë tek autoritetet kompetente në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Deklarata që është lëshuar për këtë qëllim lexon si vijon:

Oficerët nga Njësia Kombëtare e Krimit Kibernetik arrestuan Kerem Albayrak në shtëpinë e tij në Londrën Veriore. Pajisjet dixhitale u sekuestruan, përfshirë telefonin, kompjuterët dhe hard drivein e tij.

Ata gjetën të dhëna telefonike që tregonin se Albayrak ishte i pari zëdhënës i një grupi hakerash, duke e quajtur veten "Familja e Krimit Turk".

Ajo që Apple ka dashur ta bëjë shumë të qartë është se nuk ka pasur kurrë një qasje të tillë dhe për këtë arsye përdoruesit e pajisjeve të kompanisë amerikane, munden, ne mund të jemi të sigurt.

Hetimi i ANC gjithashtu konfirmoi gjetjet e Apple se nuk kishte shenja të një kompromisi në rrjet. Të dhënat që Albayrak pretendonte të kishte qenë në të vërtetë nga shërbimet e palëve të treta të kompromentuara më parë që ishin kryesisht joaktive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.