Çfarë të bëni nëse një instalim i macOS High Sierra bëhet i korruptuar

Ky artikull i kushtohet bashkëpunëtorit tim dhe më shumë se një motre motre Lorena Díaz pasi kishte pësuar një dështim në instalimin e macOS High Sierra të ri në Macbook Air të saj nga 2012. Gjithçka filloi kur, pasi të kishit konfiguruar me sukses iPhone e saj të ri 8 Plus, një telefon për të cilin kam dëshirë të gjatë, Ai më kërkoi të pastroja sistemin e tij operativ MacBook Air. 

Ky është një Macbook Air 2012 inç i vitit 13 që, pasi pastrova dhe çinstalova aplikacionet që nuk i përdorja më ose i kisha instaluar pa kuptim, kishte nevojë për një azhurnim të sistemit të jetë në gjendje të zgjidhë një gabim me një llogari të opinionit që nuk është shtuar në Mail për shkak të një papajtueshmërie të çuditshme. 

Gjëja e parë që bëra ishte të kontrolloja se çfarë sistemi operativ po ekzekutonte Mac dhe pashë që ishte OSX Yosemite, kështu që i thashë që ai duhet të azhurnonte sistemin me atë aktual, aq më tepër kur dija se çfarë kishte ndodhur në të fundit javë me probleme të procesorit Intel. Në asnjë moment nuk dyshojmë dhe Ne kemi hyrë në App Store Mac për të shkarkuar versionin më të fundit të macOS High Sierra. 

Kompjuteri ekzekutoi gjithçka shumë shpejt, pavarësisht RAM 2 GB që ka ky model dhe filloi instalimi. Dhe është në këtë pikë që unë mendoj se është bërë një gabim, duke ndalur instalimin. Sistemi raportoi se kishte 46 minuta për të përfunduar instalimin e sistemit të ri dhe asaj iu desh të shkonte në shtëpi, kështu që ne verifikuam që duke ulur mbulesën e laptopit gjithçka mbeti e njëjtë dhe kur e hapi instalimi vazhdoi. Kështu ndodhi, instalimi vazhdoi, kështu që ai mbylli kapakun, laptopi shkoi të flinte dhe shkoi në shtëpi ku duhej ta vinte përsëri për të përfunduar instalimin.

Cila ishte befasia juaj kur të nesërmen, kur pranuat që duhet të hapni laptopin për të vazhduar me instalimin, sistemi ju tha që kishte një problem me skedarin e instalimit dhe se duhej rindezur për të rigjykuar. 

Ai më thirri shpejt dhe më tha se çfarë ndodhi dhe kjo është ajo ku unë duhej të shkoja në procedurat e testimit derisa të arrija në atë që dua të të them, pasi kjo është ajo që më bëri të rikuperoj sistemin operativ OSX Yosemite dhe kështu të jem në gjendje të filloj procesin përsëri

Sa herë që kompjuteri rindizet, ai shfaq përsëri të njëjtin gabim. Nuk mund të mbaronte instalimin e macOS High Sierra për shkak të një dështimi në skedarin e instalimit. Në këtë pikë, unë mund të mendoja vetëm për një humbje të të gjithë informacionit në kompjuter, por në fund të fundit, duke bërë sa më poshtë, sistemi i vjetër mund të rinstalohej dhe të dhënat të ruheshin:

 • Ne e fikim kompjuterin plotësisht duke shtypur butonin e energjisë për 5-6 sekonda.
 • tani ne shtypim butonin e energjisë dhe menjëherë pasi të shtypim butonin «opsion» për të filluar ngarkuesin e nisjeve.

 • Ne zgjedhim ndarjen e Rimëkëmbjes, në rastin tuaj me OSX 10.10.5

 • Tani na është treguar një dritare në të cilën mund të zgjedhim Reinstall OSX. Ne klikojmë mbi të.

 • Ne zgjedhim diskun ku duam të rinstalohet, i cili është i njëjti me të cilin ishte instaluar dhe ne presim.

 • Sistemi instalon përsëri sistemin dhe pasi që më parë nuk e kemi fshirë diskun në riinstalimin, të dhënat që ishin në të janë akoma në të njëjtin vend dhe të paprekura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Individual dijo

  Unë mendoj se shkaku i problemit që ju sugjeroni nuk është i saktë. Nga përshkrimi i historisë që bëni, shoqes suaj iu desh të ulte kapakun e Macbook Air në fazën e shkarkimit në Appstore dhe ndërprerja e shkarkimit të azhurnimit nuk ka qenë kurrë një problem. Një gjë tjetër do të ishte të ulnim kapakun në fazën e instalimit, kur shohim vetëm mollën, një shirit përparimi dhe një vlerësim të kohës së mbetur të instalimit. Në atë pikë është e rëndësishme të ndërpritet çdo proces.
  Unë kam një Macmini dhe kisha të njëjtin problem kur azhurnoja një version të High Sierra dhe në rastin tim nuk kishte kapak ose ekran për tu mbyllur dhe ishte gjithashtu një proces pa ndërprerje. Në vend të kësaj unë kam të njëjtin rezultat. Rinisni pas rindezjes Kam gjithmonë të njëjtin ekran me të njëjtin mesazh.
  Y
  Sigurisht, mënyra për ta zgjidhur atë ishte shumë e ngjashme. U drejtova te boot boot (Cmd + Alt + R) dhe riinstalova sistemin. Gjithçka shkoi normalisht dhe pa humbur asnjë të dhënë ose aplikacion të instaluar. Sigurisht, unë ende duhet të përpiqem ta instaloj atë azhurnim, tani për tani heq dorë nga azhurnimet.