Një javë me instaluar macOS Sierra 10.12 beta

MacOS-Sierra

Për të gjithë ata që janë ende të pavendosur nëse do të instalojnë ose jo versionin publik beta që doli disa ditë më parë i macOS Sierra 10.12, unë ju rekomandoj që nëse doni ta provoni, mos kini frikë dhe instaloni atë direkt në një hard disk të jashtëm drive ose thjesht duke krijuar një ndarje në të. disk i sistemit tonë. Kjo është me të vërtetë e lehtë për tu bërë dhe kjo na ofron mundësinë e testimit të versioneve beta të macOS të ri të prezantuar në WWDC të fundit 2016, kështu që së shpejti ato do të lansohen nga djemtë nga Cupertino.

Në këtë rast unë do të tregoj pak për përvojën nga beta 1 për zhvilluesit deri në instalimin e publikut beta 2 të nisur pothuajse një javë më parë. Dukshëm në rastin tim Unë nuk jam duke përdorur versionet beta si një sistem pune dhe unë thjesht e përdorin atë për të lundruar, përdor Siri herë pas here dhe për të kontrolluar stabilitetin e sistemit operativ që do të mbërrijë zyrtarisht në Mac këtë shtator afërsisht.

E vërteta është se pothuajse të gjitha aplikacionet e instaluara funksionojnë mirë dhe për t'ju dhënë një ide, unë do të them se macOS Sierra beta publik është version që po përdor në një iMac Late 2012. Në parim, siç them, të gjitha aplikacionet që përdor funksionojnë, por është e vërtetë që mjeti kryesor për të shkarkuar këto aplikacione në Mac nganjëherë më dështon, sesa dështon disa aplikacione kërkojnë një kohë të gjatë për t'u ngarkuar dhe ndonjëherë Mac App Store mbyllet vetvetiu. Çdo përdorues i regjistruar në programin publik beta ka mundësinë e dërgimit të defekteve të gjetura me "Asistentin e feedback" tek inxhinierët e Apple duke përdorur ID-në e përdoruesit të Apple.

apple_feedback_assistant_icon_thumb800

Me pak fjalë, Siri punon shumë mirë, ju lejon të shpejtoni disa detyra kërkimi për shembull, por Më shqetëson shumë që ai nuk shton "Hej Siri" pasi që në Mac mund të jetë shumë produktiv herë pas here dhe mungesa e tij i zvogëlon disi mundësitë. Për pjesën tjetër të opsioneve të reja ne mund të nxjerrim në pah opsionin për të zhbllokuar përmes Apple Rights Watch ose Split View i përmirësuar i Safari.

Me pak fjalë, java e parë është e mirë në përgjithësi dhe pritet që ajo të përmirësohet ndërsa ditët kalojnë deri në mbërritjen e versionit zyrtar. Prandaj rekomandimi është qënëse doni të instaloni MacOS Sierra beta publike në Mac tuaj mos kini frikë dhe shkoni përpara, që nëse, në një ndarje në rast se fluturon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul dijo

  Një nga gabimet që kam zbuluar është se nuk monton diskun tim të jashtëm (USB). Unë bëra gjithçka që sugjerohet për këto raste (NVRAM, SMC) dhe mbetet e njëjtë.
  Do të duhet të presim për versionin tjetër beta për të parë nëse e kanë zgjidhur atë.