Një MacBook pa tastierë është patentuar nga Apple

tastierë

Gjithçka kthehet. I pari "kompjuter" që kaloi në duart e mia ishte një Sinclair ZX81. Një koleg nga instituti e bleu atë për të. Meqenëse i mungonte hapësira ruajtëse, nëse do të donim të "luanim" diçka, duhet të shtypnim së pari të gjitha udhëzimet për lojën në Basic. Shoku im më diktoi mua, marrë nga revistat mujore që botoheshin në atë kohë, dhe unë i shtypa ato. Ne do të luanim me ato pikselë të mëdhenj bardh e zi për një kohë, dhe të nesërmen, fillojmë nga e para.

Kjo vibe "e cilësisë së mirë" është e rëndësishme sepse tha se ZX81 kishte një tastierë "pa kyç". Ishte një membranë e vetme e lëmuar plastike me çelësa të shtypur në ekran, të cilën ju duhej ta shtypni për të kontaktuar me qarkun e shtypur që ndodhej poshtë. Si ata llogaritësit ekstra-të sheshtë të "kartës së kreditit" të Casio. Tani Apple ka patentuar një MacBook pa çelësa, si ai kompjuter që Clive Sinclair shpiku. Gjithçka kthehet.

Apple i është dhënë një patentë tjetër në lidhje me një MacBook. Disa javë më parë postova një tjetër lajm në një patentë tjetër që shpjegoi idenë e një MacBook me zona haptike në rastin në vend të trackpad. Me këtë rast patenta e re e dhënë më 30 mars 2021 duket se eliminon jo vetëm trackpad, por edhe tastierën e plotë.

Kjo patentë e re titullohet "struktura hyrëse e ndjeshme ndaj presionit e konfigurueshme për pajisjet elektronike". Ideja është që të shmanget problemi me tastierat mekanike, pasi Apple eksperimentoi me tastiera problematike me mekanizëm fluturash që pësuan defekte ndonjëherë të pazgjidhshme kur pluhuri dhe papastërtia grumbulloheshin nën çelësat.

Një zonë e vetme e qetë e konfigurueshme

patentë

Një imazh që pasqyron qartë idenë e patentës.

Në këtë patentë, zona e hyrjes, ku normalisht ndodhen tastiera dhe faqja e laptopit, është një sipërfaqe metalike me një kontakt të vetëm. Nën këtë sipërfaqe janë dy shtresa mbi të cilat janë ndërtuar kontrollet e hyrjes.

Një shtresë që jep presion mund t'i ofrojë përdoruesit reagime të dhëna dhe vrima të vogla të tejdukshme në sipërfaqen e metalit mund të lejojnë që butonat ose skajet të shfaqen dhe të vendosin cilësime të ndryshme.

Interestingshtë interesante që, sipas patentës, përdoruesi mund të konfigurojë vetë zonën e hyrjes. Kështu që në vend të një tastiere qwerty, e gjithë sipërfaqja mund të përdoret si një tastierë numerike, ose një trackpad i vetëm, për shembull.

Ne do të shohim nëse një ditë kjo ide tashmë e patentuar do të bëhet një realitet, ose thjesht do të mbetet e regjistruar si një patentë më shumë se qindra prej tyre që qëndrojnë vetëm në ide dhe projekte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.