Një përdorues dërgon një AirTag me postë për të parë nëse ata mund të ndjekin udhëtimin

Gjeni një AirTag të humbur me NFC

Që nga prezantimi zyrtar i fenerëve të vendndodhjes së Apple, AirTags, kompania pretendon se ato nuk janë krijuar për të gjurmuar fëmijë, si dhe njerëz ose kafshë, megjithëse kjo të jetë përdorimi që shumë përdorues kanë menduar fillimisht. Shumë përdorues po pyesin, deri në çfarë mase është i saktë aftësia përcjellëse e këtyre pajisjeve të vogla?

Një nga përdoruesit e parë që mori AirTag-et e para, ai donte të mësonte rreth dyshimeve dhe një AirTag u dërgua me postë. Duke përdorur Automator, regjistroi vendndodhjen e fenerit të lokalizimit të Apple çdo dy minuta A ndjek vendndodhja AirTag siç thotë Apple? Në videon e mëposhtme mund të shihni përgjigjen, por unë tashmë ju them se po.

Gjatë procesit, feneri nuk ishte në gjendje të siguronte informacionin për vendndodhjen në disa raste, diçka që ndoshta ishte për shkak të ndonjë problemi fillestar me funksionin e ri të Kërkimit, i cili nuk ishte mbuluar në atë kohë ...

Djaloshi nga Hollanda që krijoi këtë video thotë se kjo është vetëm testi i parë për të kontrolluar operacionin AirTag. Testi tjetër do të jetë dërgojeni atë në një vend tjetër për të gjetur vendndodhjen e tij në çdo kohë.

Si funksionojnë etiketat ajrore

Fenerët e vendndodhjes së Apple përdorin iPhone si një lloj rrjeti rrjetë, kështu që në teori, janë më të sakta se produktet e rivalit të saj maksimal në treg, Tjegull.

Fenerët e vendndodhjes Samsung që prezantoi në janar, ato punojnë në të njëjtën mënyrë si ajo e Apple, por duke përdorur rrjetin celular Samsung.

AirTags me të cilat kalojnë, duke i dërguar vendndodhjen pronarit të fenerit pa pronarin e iPhone përdoret për të dërguar informacionin që dini, një informacion që është i koduar nga feneri te serverat e Apple që nga ana tjetër ia kthejnë vendndodhjen pronarit origjinal.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.