Një problem memorie në aplikacione që prek macOS Monterey

Konsumi RAM

Duket se disa përdorues po raportojnë probleme me kujtesën me aplikacionet që funksionojnë në macOS Monterey. Në këtë kuptim dhe përpara se të filloj të tregoj atë që lexojmë në faqet e internetit si 9To5Mac në lidhje me këtë problem, më duhet të them se kam instaluar macOS Monterey në MacBook tim që nga dita e dytë e lançimit dhe personalisht nuk e kam këtë problem që përmendet këtu. . Është e mundur që disa prej jush ta bëjnë këtë, është e rëndësishme ta keni të qartë këtë nuk është një problem i përhapur ose kështu duket.

Një gabim memorie që prek shumë aplikacione

Nuk ka rëndësi nëse ekipi ynë ka procesorin e ri M1 Pro, M1 Max, M1 apo një procesor Intel, ky dështim mund të arrijë çdo Mac dhe siç tregohet zakonisht ndodh me aplikacionin Mail ose Final Cut Pro, por nuk është ekskluziv as për këto mjete, pasi ndodh në aplikacionet që kërkojnë më shumë memorie. Testet e hershme tregojnë se ky gabim i kujtesës mund të lidhet drejtpërdrejt me sistemin operativ macOS Monterey.

Kur ndodh ky gabim në memorie? Epo, gjithçka tregon se ndodh në momentin që një aplikacion kërkon një sasi të madhe memorie. Për këtë arsye në fund rrëzohet dhe gabimi kërcen. Nuk është diçka që mund të shmanget edhe me 64 GB memorie pasi e njëjta gjë ka ndodhur me disa përdorues me këtë sasi RAM. Komentet mbi artikullin nga 9To5Mac ata fokusohen në aplikacione dhe mjete të ndryshme që përfundojnë duke prodhuar këtë dështim.

Siç thashë në fillim, nuk më ka ndodhur mua personalisht, por është diçka që Apple do të duhet ta shqyrtojë pothuajse me siguri në versionet e mëposhtme të macOS. Imazhi i sipërm tregon konsum të vërtetë të tepruar dhe të pazakontë të memories, por As nuk është një arsye e dukshme për të kërkuar mbylljen e aplikacioneve me një "mbyllje të detyruar" për të shmangur problemet e përdorimit...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.