Një pyetësor i punësimit i mbushur nga Steve Jobs del në ankand

Letra e Steve Jobs

Shumë vite më parë vizitova bregdetin e Normandisë, Plazhin Omaha dhe të gjithë zonën ku ndodhën zbarkimet Aleate në Luftën e Dytë Botërore. Veryshtë shumë kurioze të shohësh që në secilin qytet, ata kanë muzeun e tyre të vogël me objekte nga beteja e tmerrshme që u zhvillua në zonë. Çdo objekt nga ajo kohë ka vlerën e tij. Më bëri shumë përshtypje një letër e shkruar me dorë që një ushtar i dërgoi nënës së tij, duke shpjeguar se çfarë përjetoi ditën e zbarkimit në atë plazh.

En Silicon Valley Diçka e ngjashme duhet të ndodhë, por padyshim për arsye shumë më të mira për njerëzimin. Çdo objekt që harrohet në një papafingo dhe që ka të bëjë me Apple, ose Microsoft, ose Atari kalon nga të qenit një skrap i thjeshtë në një koleksion, me një vlerë të madhe. Tani një pyetësor i thjeshtë i punësimit i vitit 1973. po del në ankand. Gjëja më qesharake është se Steve Jobs e plotësoi atë duke kërkuar punë.

Në fund të këtij muaji shkurt një dokument kurioz do të dalë në ankand dhe me siguri do të ketë oferta të rëndësishme për të. Shtë një pyetësor punësimi i mbushur me dorë nga vetvetja Steve Jobs kur kërkon punë në ditët e tij studentore.

Bashkëthemeluesi i Apple, e mbushi atë 1973, kur ai tashmë po mbaronte studimet në kolegjin Reed. Ai ishte tashmë 18 vjeç dhe vendosi kur mbaroi shkollën e mesme të kërkonte punë në vend që të regjistrohej në një kolegj për të vazhduar studimet në karrierë.

Formulari i punëve

Ky dokument i shkruar me dorë i një të riu Jobs tashmë ishte në ankand për 175.000 dollarë tre vjet më parë.

Një vit më vonë, ai filloi të punonte si teknik në Atari. Atje ai kaloi kohën duke punuar me mikun e tij Steve Wozniak. Në kohën e tyre të lirë, dy kolegët projektuan dhe ndërtuan kompjuterin e parë Apple në garazhin e famshëm të shtëpisë së prindërve të Jobs.

Ajo ishte ankand tashmë tre vjet më parë

Në formular, Jobs plotëson shkollën e tij Reed College si adresën tuaj. Ai shkruan "Kompjuter" dhe "Llogaritës" si aftësi, së bashku me "Dizajn" dhe "Teknologji" dhe thotë se ai ka aftësi të veçanta duke përfshirë "Elektronikë" dhe dixhital "Teknologji ose Inxhinier i Dizajnit".

Ky dokument ishte ankand në vitin 2018, për më shumë se Dollarit amerikan 175.000. Ankandi do të mbahet në internet nga Charterfields, duke ndjekur udhëzimet nga Begbies Traynor dhe Inquesta, likuiduesit e Sourcechain Technologies Limited. Ai do të fillojë në 24 Shkurt dhe mund të ofrohet deri në 24 Mars.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.