Raporti ASPI akuzon shitësit e Apple për shfrytëzimin e ujgurëve të zhvendosur

 

Furnizuesit

Duket se furnizuesit e kompanisë Cupertino në Kinë do të shfrytëzonin punën duke folur mijëra ujgurë të zhvendosur. Për të vënë në kontekst raportin e rrjedhur nga ASPI i cili është për shkurtimin e tij Instituti Australian për Strategji Politike, shpjegon se shfrytëzimi i kësaj pakice përfitohet nga furnizuesit e Apple. Ky raport detajon se rreth 1 milion ujgurë Xinjiang, kryesisht myslimanë, po përdoren nga furnizuesit e markave të mëdha që prodhojnë produktet e tyre në Kinë.

Amazon, Nike BMW dhe Apple do të theksoheshin në këtë raport

Logjikisht, kur ka një rast të këtij lloji, Apple shfaqet në krye të listës, por ka më shumë firma që do të shfrytëzonin këta njerëz të zhvendosur dhe mes tyre ata shfaqen Nike, BMW dhe madje edhe Amazon. Në rastin e Apple dhe gjithmonë sipas ASPI, katër fabrika që punojnë për Apple duke shtuar "Foxconn" më të njohur do të shfrytëzonin punëtorët ujgur në to.

Përveç kësaj, vitin e kaluar 2017, vetë Tim Cook, CEO i Apple, vizitoi njërën nga këto kompani të listuara në raporte dhe ai i bëri jehonë trajtimit të përzemërt me punonjësit dhe afërsinë e eprorëve të tij me ta. Kompania O-Film, ishte në atë rast kompania dhe kjo shfaqet edhe në raport.

Një zëdhënës i Apple tashmë ka avancuar me deklarata për Washington Post për të paralajmëruar se kompania po punon vazhdimisht për sigurohuni që zinxhiri i furnizimit të jetë më respektues dhe më dinjitoz me punonjësit. Sipas këtij zëdhënësi, ata nuk e kanë lexuar raportin por përsërisin se po punojnë për të siguruar që standardi i tyre të përmbushet me shkronjë në të gjitha rastet. Do të shohim nëse ata më në fund do të bëjnë një deklaratë zyrtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.