Një stilist shpjegon pse Apple ka zgjedhur llojin e shkronjave »San Francisco«

Burimi-san francisco-apple-mac-0

Kur Apple më në fund lansoi Apple Watch, ajo gjithashtu e bëri atë me një lloj shkronjash që deri më tani nuk ishte parë në asnjë e sistemeve të tyre operative, padyshim që i referohemi llojit të shkronjave "San Francisco". Ky lloj shkrimi është krijuar posaçërisht për të kombinuar lexueshmërinë më të mirë me një dizajn të pastër që përshtatet në mënyrë të përsosur me madhësinë e vogël të orës.

Ne më parë kemi folur se si Apple nuk do ta kufizonte këtë tshfaqja e shkronjave në orën por gjithashtu mundësisht ta miratojë atë për Mac, iPhone dhe iPad. Shumë media besojnë se San Francisco do të jetë zëvendësimi perfekt i Helvetica Neue dhe se do të bëhet pjesë e sistemeve iOS 9 dhe OS X 10.11. Kjo është mënyra se si projektuesi Wenting Zhang flet për këtë lloj shkronjash ku ai deklaron se "ka detaje të bukura në llojin e shkronjave që shpesh i anashkalojmë" ...

Burimi-san francisco-apple-mac-1

Bazuar në internet Projekti i detajit të tipit drejtohet kryesisht për adhuruesit e tipografisëKështu që nuk do të ketë shpjegime të termave teknikë të përdorura në analizën vizuale, por disa nga detajet që e bëjnë San Francisko një shtypshkronjë të lehtë për t’u lexuar zbulohen edhe në madhësi shumë të vogla.

Një nga çelësat për të përmirësuar lexueshmërinë është ajo që përshkruhet si lartësia e madhe e x, shkronjat e vogla janë rreth 75% të lartësisë e madhe, kështu që shkronjat e vogla janë më të mëdha se në një shkronjë tipike. Uebfaqja gjithashtu tregon llojin e shkrimit dhe si do të dukej në një gamë të larmishme të madhësive, peshave dhe stileve të ngjashme me Open Sans dhe Arial.

Nga ana tjetër përveç fontit, të mos presim shikoni shumë karakteristika të reja në iOS 9 ose OS X 10.11, uebfaqe të shumta tashmë konfirmojnë se ndryshimet do të përqendrohen më shumë në sigurinë dhe stabilitetin e sistemit sesa në shtimin e veçorive shtesë. Nëse nuk doni të prisni të shihni se si duket font në OS X 10.11, para se të ishte e mundur të shkarkoni një version të modifikuar të fontit dhe ta instaloni atë si burimi origjinal i sistemit tuaj në YosemiteSidoqoftë, për shkak të të drejtave, lidhja në GitHub është hequr, shpresojmë se ata do ta ngarkojnë përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.