Një rrëmujë tjetër për patentat: Masimo padit Apple mbi Apple Watch

Massimo

Pa dyshim, patentat kanë qenë gjithmonë një problem për kompanitë e mëdha dhe të vogla. Në këtë rast është një patentë e lidhur me Apple Watch, mirë, më shumë se një, flitet për një shkelje e 10 patentave të regjistruara nga Masimo, një kompani që është e përkushtuar drejtpërdrejt në prodhimin e pajisjeve të ndryshme të përqendruara në shëndetin e njerëzve duke marrë të dhëna të tilla si rrahjet e zemrës për shembull ...

Në këtë rast, nuk është një kompani e re, është një kompani me përvojë në këtë sektor teknologjik të mbledhjes së të dhënave dhe, sipas Apple, ata u mashtruan duke pretenduar se donin të krijonin një marrëdhënie tregtare dhe më pas duke punësuar disa nga punonjësit e tyre dhe gjithashtu duke përfituar nga teknologjia që ata kishin patentuar të përdornin sensori juaj Rrahjet e zemrës të Apple Watch.

Sensori i Apple Watch

E gjithë kjo daton që nga viti 2013 kur Cupertino po fillonte të prekte plotësisht këta sensorë për orën që do të lëshonin në 2015 dhe kjo sepse të dy kompanitë kishin kontakte dhe në atë kohë Apple punësoi disa specialistë për këto çështje të sensorit të zemrës. Disa nga këta punonjës ata erdhën direkt nga Masimo si për shembull Michael O'Reilly, nga ajo që ata thonë nga Masimo se kompania Cupertino ishte ushqyer nga informacione konfidenciale dhe të pronarit nga Masimo.

Tani për tani ajo që kemi është një proces gjyqësor në tryezë dhe mbetet për të parë nëse Apple do të jetë në gjendje të negociojë apo do të përfundojë në gjykatë për të. Për momentin kompania nuk ka komentuar mbi këtë çështje dhe pritet ta bëjë këtë në orët e ardhshme. Kompensimi financiar mund të jetë një rrugëdalje, por gjithashtu kërkon regjistrimin e katër patentave që u regjistruan nga Apple sipas Masimo falë një ish-punonjësi të kompanisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)